Moikka,
olen menossa kuubaan joulukuussa miamin ja nassaun (bahama) kautta. Palaan samaa reittiä mutta jatkan miamista los angelesin kautta hawaille ja siitä taas uuteen-seelantiin. Olen suomen kansalainen, passi on kunnossa ja viisumi kuubaan on jo hoidettu. Bahamalta on erillinen lentolippu kuubaan eli lennot eivät ole perille asti samalla lipulla.
Mietin seuraavaa liittyen lähinnä USAn viranomaistoimintaan:
- kysytäänkö joko mennessä tai tullessa jotain kuubaan matkustamisesta?
- voiko reititykseni vuoksi tulla usan viranomaisten kanssa ongelmia?
- onko joku matkustanut samaa reittiä ja onko jotain lisävinkkejä tähän aiheeseen liittyen?
Mistään ei tunnu löytyvän yksiselitteistä tietoa siitä mitä eurooppalainen mahdollisesti joutuu huomioimaan, selittelemään tai informoimaan kuubaan liittyen USAn puolella...
Ja kaiken lisäksi myös kiinan viisumi nököttää passissa...
Noh, kiitokset etukäteen kaikesta tiedosta! Lähinnä haluan varmistaa että tuleeko ongelmia matkalla...
Kuubaan matkustus usan ja bahaman kautta
6
1757
Vastaukset
- thirtyfive
Varmaankin joudut vastaamaan muutamaan maahantuloviranomaisen kysymykseen, mutta sehän on täällä (USA:ssa) ihan tavallista. Vastaa vain rehellisesti. Älä vain tuo mukanasi mitään Kuubasta hankittua, kuten esim. sikareita, sillä Kuuba on edelleen USA:n kauppasaarroksessa ja on laitonta tuoda sieltä mitään.
Kiinan viisumi ei tuota ongelmia, sillä sinnehän voi vapaasti matkustaa täältä ja saa tuoda myös sikäläisiä hankintoja.
Mielen rauhoitteeksi soittaisin varmuudeksi USA:n Suomen lähetystöön ja kysyisin tuota Kuubassa käyntiä. Monethan ovat käyneet sekä Kuubassa ja USA:ssa, joten et ole ensimmäinen, jolla tilanne edessä.- miippa
Tällaista olin itsekin uumoillut, mutta kun netti on täynnä kaikenmoisia varoituksia niin ajattelin kysyä kuitenkin (lähinnä ne koskee jenkkejä tietty). Konsulaatissa ei oltu tietoisia mistään erityiskäytännöistä, mutta tarinoita kyllä riittää että rajalla sitten saattaakin tapahtua jotain.
ei muuta ku tulta päin, ilmottelen jos tulee propleemia:)
- Alan Rankin
Moro!
Kuubaan ei lyhyelle käynnille tarvita viisumia, vaan turistikortti. Passeja ei Kuubassa leimata, joten USA:n viranomaisilla ei ole Kuuban vierailustasi mitään dokumenttia. Tätä hyväksikäyttäen amerikkalaiset vierailevat Kuubassa useimmiten Meksikon kautta lentäen. Cancunin matkaan moni amerikkkalainen liittää vierailun Havannassa.- miippa
mutta maahantulolomakkeessa kysytään "missä maissa olet vieraillut ennen maahan tuloa?" ja tämän vuoksi mietin että mitähän tuohon pitää vapaan suomen kansalaisen kirjoittaa... kikkailla vai ei... jos kokemuksia niin kerrohan vielä niistä :)
- xczbzbz
miippa kirjoitti:
mutta maahantulolomakkeessa kysytään "missä maissa olet vieraillut ennen maahan tuloa?" ja tämän vuoksi mietin että mitähän tuohon pitää vapaan suomen kansalaisen kirjoittaa... kikkailla vai ei... jos kokemuksia niin kerrohan vielä niistä :)
Kyllä USA:n viranomaiset herkäti epäilevät josko on tullut Kuubassa käytyä. Mitään tuliaisia et voi sitten tuoda, jopa pienet kuuba-aiheiset avaimenperät otettiin pois (veljen seurueella näin).
Sikareja turha edes yrittää tuoda, tulee pahasti takkiin.
Kuubahan kuuluu ns. pahan akseliin, on niitä roistovaltioista vaarallisimpia ;) - la habana
xczbzbz kirjoitti:
Kyllä USA:n viranomaiset herkäti epäilevät josko on tullut Kuubassa käytyä. Mitään tuliaisia et voi sitten tuoda, jopa pienet kuuba-aiheiset avaimenperät otettiin pois (veljen seurueella näin).
Sikareja turha edes yrittää tuoda, tulee pahasti takkiin.
Kuubahan kuuluu ns. pahan akseliin, on niitä roistovaltioista vaarallisimpia ;)Matkustin kesällä 2006 Kuubasta Cancunin kautta Los Angelesiin. Cancunissa koko päivän odotus jatkolennolle. Onnistuin viemään mukanani hankkimani tuljaiset ehjinä Suomeen saakka; sikarit ja rommipullot (3kpl), kaikki pakattuna rinkkaan (ei käsimatkatavaroihin). Losin kentällä kysyttiin mistä olen tulossa, niin kerroin tulevani Meksikosta. Muistaakseni oli kehotettu ettei kannata mainita Kuuban visiitistä mitään, eikä passiinkaan jäänyt siitä merkintöjä (erillinen viisumi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713358
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541889Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591734- 771604
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3441558Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811399The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581152
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251145