Jees eli alkaa toi olympus e 420 17,5-45 objektiivi alkaa olee väärä omaa kuvaus tarkotuksee, niin kyselisin että mistä sais halvalla 70-300 objektiivin tai 40-150 objektiivin. Onko Sigma merkkiset objektiivit hyviä? Ku mitä itte oon katellu ni ne näyttäs olevan vähän halvempia. Oonko nyt ihan väärissä objektiivi mitoissa kun haluaisin ottaa kuvia pitkältä enkä läheltä?
Objektiivi
4
744
Vastaukset
- E-3
Jos liikut pienellä budjetilla, niin etsippä käytettyinä Zuiko 14-54mm. F 2.8-3.5 joka on jo Pro-sarjan objektiivi ja sillä on käyttöä, jos vaihdat joskus uudempaan runkoon. Zuiko 70-300mm. F 4.0-5.6 on piirroltaan kohtuullinen ja telehän on mahtava, mutta valovoima on kovasti vaatimaton ja vaatii valoisaa päivää ulkona. Kumpaakin löytyy käytettyinä hieman alle 300€ uudet jos ostat olet n. 1000€ köyhempi.
- jeh..
Zuiko 70-300mm - 345€ ja 30€ cashback olympukselta (uutena).
Kirkkaan päivän kyllä vaatii etenkin vakaajattomalta rungolta, mutta ihan kelpo kalu tuonne 250mm tienoille asti, jonka jälkeen tuntuu tarvitsevan hieman himmennystä 7.1-8 tienoille, jotta kuvan laatu on ok. - Kurmelo
Ebaysta tulee tuo lasitavara ostettua. Vertailun vuoksi 40-150mm F4.0-5.6 maksoi viime viikolla verkkokauppa.comissa 199,90. Ebaysta löytyi halvimmillaan hintaan 56 euroa plus rahti UK:sta, eli reilusti alle satasen. Tietty aina pieni riski on kaupanteossa ulkomaille, mutta ei yhtään sen kummempi kuin kotoisassa huuto.netissä.
- Ultra-Telephoto Zoom
Sigma APO 200-500mm F2.8 EX DG
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1016547MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535604Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.724386NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun834274Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja874026Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.811381- 791215
- 3281175
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35968Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is306900