Voiko kuukautisten alkaminen pitkittyä jos oikein kovasti odottaa niitä (omani myöhässä... enkä ole raskaana, yleensä todella säännölliset) taikka jos stressaa kovin?
Mulla on ollut vatsakipua, vatsa sekaisin, mutta ei suurempia... mistä voisi johtua?
Ehkä jokin sairaus...
Mikä neuvokisi, auttakaahan toverit.
Mulla on ollut vatsakipua, vatsa sekaisin, mutta ei suurempia... mistä voisi johtua?
Ehkä jokin sairaus...
Mikä neuvokisi, auttakaahan toverit.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuukautisten alkamista voi toki siirtää stressi ja jännittäminen, hassua kyllä, myös niiden alkamisen odottaminen. Myös laihduttaminen tai kova fyysinen rasitus voi häiritä kiertoa.
Pienen viivästymisen vuoksi en lähtisi epäilemään mitään sairautta. Itselläni ovat aina kuukautiset olleet kovasti säännölliset, mutta muistan, kuinka kerran nuorempana yksi kuukausi jäi kokonaan väliin ja seuraavalla kerralla alkoivat taas melkein kellon tarkkuudella. Ota niistä sitten selvää! =)
kiitoksia, Lissu, heti helpotti, mieliala ainakin parani. Odottelen vielä...
Voi johtua esim siitä ettet syöny kunnolla!! mullakki oli menkat kerran myöhässä!! Auttoi vaa hyvä ja terveellinen ateria ( ei mitää mäkkärin ruokia eikä sipsejä) ja rentoutuminen!! ;)
Kokeile unohtaa menkat nyt kokonaa, käy lenkillä ja nauti elämästä!!! :)