noi opettajat eivät osaa opettaa. sama homma yläasteella ja sama homma lukiossa. luettelee vaan faktoja kirjasta ja eivät syvenny niihin eivätkä yksinkertaista niitä helpoilla malleilla ja selityksillä. ja sitten ne näyttää kalvolta et oppilaat kirjoittaa. ja samalla ku oppilaat kirjoittaa ni sitten ne PÖLISEE selittämällä sen asian. SAMAAN AIKAAN KU KIRJOITTAA! voi vittu... ei jää mitään päähän ja on todella pitkästyttävää. ja niitten pitäisi enemmän kehua oppilaita ja toitottaa vähän väliin että tämä on todella tärkeää asiaa...
huonot opettajat vievät mun motivaation opiskeluun. olen vasta lukion ekalla.
vittuku
3
358
Vastaukset
- kaada osaaminen sinn
Veikkaisinpa, että likimain kaikki asiat on ainakin yläkoulun kirjoissa niin yksinkertaistettu, ettei siitä enää yksinkertaisempaa saa.
Eikö se ole hyvä, että asia menee (jos menee!) kahta reittiä päähän: kirjoittamalla ja kuuntelemalla? Ja kyllä ne asiat sen kirjoittamisen ja selittämisen lisäksi vielä selitetään toiseenkin kertaan - ja kolmanteen. Läksynä on yleensä opiskella sama asia kirjasta ja tehdä siihen liittyviä tehtäviä. Jos kuitenkin käy niin, että putoaa kärryiltä, kannattaa kyllä kysyä niin monta kertaa, että asia selviää. Yksi iso apu oppimisessa olisi, jos kuuntelisi kunnolla.
Miksi pitäisi kehua, jos ei ole syytä? Jos aihetta on, kyllä opet kehaisevatkin. Eikö sinun kohdallesi ole koskaan sattunut? Kai nyt jokainen tietää, että se, mitä tunnilla opetetaan, on tärkeää. Jos se pitää sanoa joka asiasta erikseen, se menettää tehonsa.
Onpa sinulla käynyt ikävästi, kun on sattunut kohdalle vain huonoja opettajia! Vähäsen naurattaisi, ellei se olisi niin surullista. :-)
Kirjoituksestasi päätellen ainakin äidinkielenopettajasi ovat kyllä olleet alta kaiken arvostelun! Ovatko vanhempasi samaa tasoa kuin opettajat, kun eivät ole opettaneet lainkaan sivistynyttä kielenkäyttöä?
Syy tekstisi kehnouteen ja huonoon koulumenestykseesi on varmasti jossain muualla kuin sinussa! - joopa joo
Lähde pois, jos et opi, tai mene puhumaan niiden "huonojen" opettajien kanssa. Kerro, mitä ongelmia sinulla on oppimisessa. Voit saada apua. Ehkä opettajat eivät ole vielä huomanneet, että olet putoamassa kärryiltä. Oletko selvittänyt, onko opiskelutekniikkasi lukion tasolla? Käy opon vastaanotolla.
- hölölölölölö
Kaikista parhaiten opin kotona, yksin, kirjojen parissa. Koululuokat ovat mölyäviä bakteeripesiä, joissa ei edes kiinnosta oppia. Päiväkotien jatkeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19611801- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586216Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715146- 434912
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474480Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164383- 1183865
- 813353
- 511877