Pelataan texas hold'emiä seuraavasti: Sinä saat käteesi 3 korttia, joista voit muodostaa 3 erilaista texasin aloituskättä. Esim Ad-5c-9s, mahdolliset aloituskädet ovat Ad-5c, Ad-9s, 5c-9s. Vastassasi on kaksi pelaajaa. Millä todennäköisyydellä voitat satunnaisilla korteilla kaksi satunnaista vastustajaa. Eli toisin sanoen: jos pelataan kyseisillä säännöillä miljoona jakoa, siten että aina mennään all-in, montako sinä voittaisit?
Voisi luulla, että miljoonasta pelistä pitäisi voittaa 600 000, koska itsellä on 3 aloituskättä ja vastassa on kaksi, siis kaikkiaan 5 aloituskättä. 3/5 * 1 000 000 = 600 000. Kun olen tavallisilla korteilla suorittanut sata jakoa, olen pelaajana voittanut vain 41 kertaa, kun jompi kumpi vastustaja on voittanut 58 kertaa. 1 kerran tuli tasapeli kaikkien kolmen kesken. Eikös tämä ole vähän niinkuin väärinpäin, minunhan pitäisi voittaa noin 60 peliä sadasta. Ja tiedän kyllä, että sata jakoa on aika pieni otos, mutta sadan kappaleen otoksella ollaan yleensä oltu jo varsin lähellä oikeaa tulosta.
Mielenkiintoinen todennäköisyyspulma
6
318
Vastaukset
- 17+4
"kaksi satunnaista vastustajaa"
Siis vastustajat saavat normaalit kaksi korttia. - PLoo
Kaikkea sitä ihmiset miettiikin. Ja mikä pahinta, saavat sitten meikäläisen kaltaiset hölmötkin miettimään samoja asioita.. :-D
En kyllä ole mikään matemaatikko, mutta minun mielestä tuossa pitää ajatella niin, että sinulla on 1 1/2 kättä eikä kolmea. Se johtuu siitä, että noita ei voi laskea erillisiksi käsiksi. Eli jos pelaisitte "joukkueina" kolme pelaajaa vastaan kaksi, niin silloin voitot jakaantuvat kolmen pelaajan tiimille 3/5. Mutta silloin kenellekkään noista kolmesta pelaajasta ei voi tulla samaa korttia kuin toiselle, niinkuin tuossa sinun esimerkin tapauksessa nuo kädet esität. Eli yksi kaveri ei voi saada Ad9s ja toinen 9s5c.
Koska en ole kovin paljoa matematiikkaa lukenut, niin on vaikea sanoa että minkälaisen edun tuo yksi ylimääräinen kortti tuo kahta pelaajaa vastaan. Mutta ei tuo 40% todennäköisyys sinun voitolle varmaan kovin kaukana ole.- 12+16
Uudet sata jakoa antoivat minulle 43 voittoa, kun taas vastustajat saivat 55 voittoa. yhden kerran jaettiin kaikkien kolmen kesken ja kertaalleen jaettiin toisen vastustajan kanssa. Tuo ajatus 1½ kädestä vaikuttaisi sopivan näihin jakoihin. 1½ : (1½ 2) = 3/7, joka on noin 42,8 jakoa sadasta.
Nyt on siis 200 jakoa suoritettu, joista pelaaja voitti 84, vastustajat yhteensä 113, ja kolme jakoa päätyi pelaajan ja vastustajan(-jien) tasapeliin (2kpl 1/3 ja 1kpl 1/2). - PLoo
12+16 kirjoitti:
Uudet sata jakoa antoivat minulle 43 voittoa, kun taas vastustajat saivat 55 voittoa. yhden kerran jaettiin kaikkien kolmen kesken ja kertaalleen jaettiin toisen vastustajan kanssa. Tuo ajatus 1½ kädestä vaikuttaisi sopivan näihin jakoihin. 1½ : (1½ 2) = 3/7, joka on noin 42,8 jakoa sadasta.
Nyt on siis 200 jakoa suoritettu, joista pelaaja voitti 84, vastustajat yhteensä 113, ja kolme jakoa päätyi pelaajan ja vastustajan(-jien) tasapeliin (2kpl 1/3 ja 1kpl 1/2).No, selvisipähän sitten tuokin! :-)
- 15+13
12+16 kirjoitti:
Uudet sata jakoa antoivat minulle 43 voittoa, kun taas vastustajat saivat 55 voittoa. yhden kerran jaettiin kaikkien kolmen kesken ja kertaalleen jaettiin toisen vastustajan kanssa. Tuo ajatus 1½ kädestä vaikuttaisi sopivan näihin jakoihin. 1½ : (1½ 2) = 3/7, joka on noin 42,8 jakoa sadasta.
Nyt on siis 200 jakoa suoritettu, joista pelaaja voitti 84, vastustajat yhteensä 113, ja kolme jakoa päätyi pelaajan ja vastustajan(-jien) tasapeliin (2kpl 1/3 ja 1kpl 1/2).Vielä sata jakoa: pelaaja voitti 40 kertaa, vastustaja 59 kertaa, yhdessä jaossa pelaajan ja toisen vastustajan tasuri.
Nyt on siis 300 jakoa suoritettu, joista pelaaja voitti 124, vastustajat yhteensä 172 ja tasan 4 (2kpl 1/3 ja 2 kpl 1/2)
Täällä toipilaana kotona, eikä parempaakan tekemistä ole ollut... :) - mietiskelijä2
15+13 kirjoitti:
Vielä sata jakoa: pelaaja voitti 40 kertaa, vastustaja 59 kertaa, yhdessä jaossa pelaajan ja toisen vastustajan tasuri.
Nyt on siis 300 jakoa suoritettu, joista pelaaja voitti 124, vastustajat yhteensä 172 ja tasan 4 (2kpl 1/3 ja 2 kpl 1/2)
Täällä toipilaana kotona, eikä parempaakan tekemistä ole ollut... :)Eikö sen kaavan pitäisi mennä 3/3 2 2 koska sinullaon 2 vastustajaa eli 3/7*1000000=428571,429
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1608805Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1044082- 1143922
- 553383
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint422714Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23841988- 561911
Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi441873Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111861Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201531