Suomalaisista lapsista lähes 100% käy esiopetuksen, poikeeuksen muodostavat edelleen romaanilaset ja maahanmuuttajalapset (joista kaikki eivät osallistu esiopetukseen). Olen kuullut kerrottavan, että steinerilaisittain ajattelevia / esittävien (jos ei todellisuudessa ole mitään ymmärrystä) vanhempien lapset pidetään kotona kouluikään saakka - jos vanhemmatkin majailevat kotona. Onko näin? Miten steinerilaisuus suhtautuu esiopetukseen? Mielestäni esiopetuksesta pois jääminen on jo lähtökohtaisesti lasta eriarvoistava ja riskitekijä elämän polulla. Aiheutetaanko riskejä tahallaan? Jos jollain lapsella on tavalla tai toisella viivettä kehityksessään olisi ensiarvoisen tärkeää osallistua esiopetukseen ja muutenkin. Katsovatko ko. vanhemmat, että heidän seuransa on lapsille parasta, mitä voi olla.
Miten toteutuu esiopetus steinerilaisessa pedagogiikassa?
15
756
Vastaukset
- 5+20=25
En tiedä, mutta eipä näytä häävi esiopetus itselläsikään olleen, jollet erota romania ja romaania toisistaan.
Tässä kuitenkin tietoa sanojen eroista:
Romani: http://fi.wikipedia.org/wiki/Romani
Romaani: http://fi.wikipedia.org/wiki/Romaani- toisen arvostaminen!
ei ole tärkeintä oikeinkirjoitus tms. vaan sosiaaliset taidot ja emotionaalinen hyvinvointi. Toki oppimisvalmiuksiakin luodaan. Esiopetuksessa pyritään saavuttamaan yhteisyyttä ja toinen toisen tukemista (erityisesti heikompien tukemista) ja kannustamista. Näitä taitoja ainakin yksi (jos toinenkin) steinerilainen aikuinen saisi omassa SUURUUSHARHASSAAN opetella.
Esiopetus on ehdottoman tärkeää kaikille lapsille - lapsia ei saa eristää. Lapsilla tulee olla oikeus vierailla koulutovereidensa kodeissa mm. ja nähdä erilaisia perheitä. Miksi jotkut eristävät ja ohjelmoivat lapsia suorittamaan ja suorittamaan. - eskariin! Jeeeeee!
toisen arvostaminen! kirjoitti:
ei ole tärkeintä oikeinkirjoitus tms. vaan sosiaaliset taidot ja emotionaalinen hyvinvointi. Toki oppimisvalmiuksiakin luodaan. Esiopetuksessa pyritään saavuttamaan yhteisyyttä ja toinen toisen tukemista (erityisesti heikompien tukemista) ja kannustamista. Näitä taitoja ainakin yksi (jos toinenkin) steinerilainen aikuinen saisi omassa SUURUUSHARHASSAAN opetella.
Esiopetus on ehdottoman tärkeää kaikille lapsille - lapsia ei saa eristää. Lapsilla tulee olla oikeus vierailla koulutovereidensa kodeissa mm. ja nähdä erilaisia perheitä. Miksi jotkut eristävät ja ohjelmoivat lapsia suorittamaan ja suorittamaan.Olisi mukava tietää?
- 16+1=17
eskariin! Jeeeeee! kirjoitti:
Olisi mukava tietää?
Samalla tavalla kuin kunnallisessakin.
- kaikenlaista sitä...
jos et tiedä niin eikö ole turha vaahdota? Steinerpäiväkodeissa järjestetään esiopetusta. Suurin osa lapsista tulee kuitenkin kouluun ihan tavallisista eskareista. Lasteni(3) luokalla ei ole ainuttakaan oppilasta jotka eivät eskaria olisi käyneet. Hyvin harva vanhempi "majailee" kotona,jotkut vanhemmat tosin hoitavat kotona alle 3vuotiaita sisaruksia, minusta tällainen ei ole "majailua". On erittäin harvinaista, ettei eskaria käytäisi. Mihin sinä perustat tämän epäilyksesi? Yksittäistapaukseen?
- suoraan kouluun
jakaa sellaista tietoa, ettei steinerilaisuudessa ole esiopetusta, vaan lapset laitetaan suoraan kouluun.
- oma mukavuus
suoraan kouluun kirjoitti:
jakaa sellaista tietoa, ettei steinerilaisuudessa ole esiopetusta, vaan lapset laitetaan suoraan kouluun.
ja jättävät lapset kotiin esiopetusvuodeksi. Onkohan taustalla kuitenkin vaan oma mukavuudenhalu? Todennäköisesti. Kyse ei missään nimessä ole lapsen edusta.
- ajan hermolla
Steinerpedagoginen esiopetus toteutuu kahdella tavalla. Toisilla paikkakunnilla steinerkoulu on esiopetuksen järjestäjä ja heillä voi olla koulun yhteydessä esiopetus tai sitten koulun esiopetuksen käytännön toteutuksesta vastaa paikkakunnan steinerpäiväkoti. Osassa paikkakuntia taas esiopetuksen opetuksenjärjestäjänä toimii steinerpäiväkoti.
Juuri on ilmestynyt polttavan ajankohtainen asiantuntijoiden kannanotto esiopetusikäiseen liittyen. Steinerkasvatuslehden tekijät Jantunen ja Lautela toimittivat kirjan Kuningasvuosi, Leikin kulta-aika. Tammi.- vapautta lapsille!
Miksihän joku haluaa, että lapsi on kouluikään saakka eristettynä ja päivisin vain nuorempia lapsia seuranaan.
- Steiner-äiti
Helsingin Rudolf Steiner-koulussa on ainakin esiluokat, joilla valmistaudutaan kouluvuoteen. Opetussuunnitelma ei ole esiopetuksellinen, vaan esiluokka lasketaan virallisesti päivähoidoksi, koska siellä ei ole tehtäväkirjoja tai opetusta.
Eskarin oppilaista ehkä 1/3 on kokonaan kotona hoidettuja, muilla on tarhatausta. Steiner-kouluissa on suurin osa lapsista aivan normaaleista perheistä, ehkä vauvan kanssa kotona oleva äiti pitää hieman herkemmin lapsensa kotihoidettuna, mutta varsinaisia kotiäitiperheitä ei tuossakaan koulussa ole kuin kourallinen, jos ovat, ovat usein 4-6-lapsisia isoja perheitä ja hyvin sosiaalisia.
Yleisesti ottaen sanoisin, että Steinerkoulu etenee ensimmäiset vuodet hieman eri järjestyksessä ja opetussuunnitelmalla, joten esimerkiksi lapsen analyyttisellä ajattelulla tai reflektiivisyydellä ei ole siellä kovin suurta merkitystä. Neuvolan koulukypsyystesti ei korreloi yhtään ekan luokan sujumisen kanssa. Olennaista ensimmäistä luokkaa varten ovat taito tulla toimeen toisten lasten kanssa, taito kuunnella, taito pitää omista tavaroista huolta ja taito odottaa vuoroaan, eli ei periaatteessa mitään sellaista, jota ei oppisi kotiympyröissä, jos ei nyt ole aivan eristettynä ikätovereista. Hiljaiset ja ujot lapset ehtivät yleensä aivan hyvin mukaan, ja oman kokemukseni mukaan tarhassa aina äänessä olleet suorittajalapset joutuvat mukautumaan eniten, kun tilalle tulee hiljaisuutta ja asioihin keskittymistä.
Kehitysviiveet, oppimisvaikeudet ja suomen ymmärtämisvaikeudet ovat tietysti asia erikseen.- auttakaa lapsia
jotka tarvitsisivat ikäistään seuraa ja tietoa muista perheistä - ilman jatkuvaa äärimmilleen vietyä kontrollia. Jotkut ovat näet suoranaisia henkisen väkivallan harjoittajia kontrollisaralla! Lapset kärsivät ja lukuisat muut ihmiset kärsivät! Steinerilaiset saisivat puuttua tällaisiin asioihin, kun niitä havaitsevat.
- en ihan käsittänyt
auttakaa lapsia kirjoitti:
jotka tarvitsisivat ikäistään seuraa ja tietoa muista perheistä - ilman jatkuvaa äärimmilleen vietyä kontrollia. Jotkut ovat näet suoranaisia henkisen väkivallan harjoittajia kontrollisaralla! Lapset kärsivät ja lukuisat muut ihmiset kärsivät! Steinerilaiset saisivat puuttua tällaisiin asioihin, kun niitä havaitsevat.
Ovatko steinerilaiset joku oma heimonsa? Millä tavalla he voivat puuttua ihmisten yksityisasioihin enemmän kuin vaikkapa montessorilaiset?
Lapsen eristäminen ei ole steinerkoulua käyvissä perheissä mitenkään normaalia, sen normaalimpaa kuin muuallakaan. - pelastakaa lapset!
en ihan käsittänyt kirjoitti:
Ovatko steinerilaiset joku oma heimonsa? Millä tavalla he voivat puuttua ihmisten yksityisasioihin enemmän kuin vaikkapa montessorilaiset?
Lapsen eristäminen ei ole steinerkoulua käyvissä perheissä mitenkään normaalia, sen normaalimpaa kuin muuallakaan.vastaan, kuin ainoastaan steinerilaisten heimossa. Te, joilla on mahdollisuus, puuttukaa. Älkää antako kulissien sokaista!
- hoitoon vaan
pelastakaa lapset! kirjoitti:
vastaan, kuin ainoastaan steinerilaisten heimossa. Te, joilla on mahdollisuus, puuttukaa. Älkää antako kulissien sokaista!
Siis mikä heimo? Mikä kulissi? Ahdistuneisuutesi Steiner-koulua kohtaan ei vaikuta enää ihan terveeltä. Ehkä avun hakeminen itselle voisi olla tarpeellista?
- suojelkaa lapsia
hoitoon vaan kirjoitti:
Siis mikä heimo? Mikä kulissi? Ahdistuneisuutesi Steiner-koulua kohtaan ei vaikuta enää ihan terveeltä. Ehkä avun hakeminen itselle voisi olla tarpeellista?
Hän levittää ahdistuneisuutta niin lapsiin kuin aikuisiinkin. Suojelkaa lapsia, pliis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713508
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851526Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745