Kirjoittakaa nimenne...

............

Adressi | Allekirjoitukset (3646) | Keskustelu (15) | Tilastot
Salaa vanhemmilta-lakiesityksen vastustaminen

2.10.2009 hallituksen lakiesitysluonnoksessa sosiaali- ja terveysministeriön sivulla on ehdotettu, että alle 15-vuotiaat voidaan houkutella lääketieteellisiin tutkimuksiin ilman vanhempien suostumusta tai edes informoimatta vanhemmille asiasta. Lapsen suullinen suostumuskin voi (joissain tapauksissa) riittää.

http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=42736&name=DLFE-10181.pdf

(Sivulla 16, löytyy pykälä 8)

Nyt hallitus on antanut silmiemme eteen lakiesityksen, joka raskauttavasti osoittaa tavan, jolloin rikokset toteutetaan lainpykälien suojissa. Ennen lait tehtiin rikoksilta ja rikollisilta suojelemiseksi. Nyt tehdään päinvastoin.

On loogista, että lakiesitys on saanut alkunsa viimeistään oikeusasiamiehen moitteista terveyden- ja hyvinvoinninlaitokselle, kun molemmilta vanhemmilta ei oltu kysytty lupaa lasten sukupuolitautirokote-tutkimukseen osallistumista varten viime vuonna. Kyseistä sukupuolitautirokotetutkimusta lobattiin koulusta käsin oppilaille. Kysymyksessä on monikansallisen lääketeollisuuden tutkimus ja sille oli annettu lupa markkinoida tutkimusta koulussa, vaikka aiemmin on oltu hyvin tarkkoja, ettei mainostavaraa saisi koululaisille jakaa.

Oleellista ei ole nyt se, mihin tutkimuksiin sinä vanhempana päästät lapsesi, meillä on siitä oikeus päättää. Kysymys on siitä, että lapsemme voidaan houkutella mihin tahansa tutkimukseen meiltä salaa. Miettikääpä tilannetta perheessä, jossa vahingossa tulee ilmi tutkimus, johon vanhemmat eivät olisi lastansa päästäneet. Tällöin laki on lapsen takana ja se on omiaan rikkomaan perheitä yhä lisää ja saamaan aikaan yhä lisää pahoinvointia maahamme.

Tällä addressilla voitte osoittaa mieltänne kyseistä lakiesitystä vastaan ja myös ottaa kantaa THL:n jääviydestä ohjata kansalaisia terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. THL ei ole enää uskottava.

Pyydän teitä jakamaan tätä addressia netissä. Tämä asia saa julkisuutta ja myös tämä addressi saa julkisuutta.


Mirjaleena Isoaho
äiti, lääkäri
Itsenäisyyspuolueen varapuheenjohtaja

P.S. Muistakaa, että tämä ei ole ainut lakipykälä. Valta-oikeudet itsenäisyyteen, presidenttiimme, demokratian puolustamiseen, itsemme puolustamiseen, opettajien kurin pitoon luokassa ovat tästä muita esimerkkejä.
(olen 6 allekirjoituksen jälkeen stilisoinut tekstiä asiasisältöä muuttamatta)

Mirjaleena Isoaho ([email protected])

1

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilm.men

      täällä kielletty!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      98
      7474
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7331
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5088
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      137
      4774
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4259
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1731
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1519
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      245
      1391
    Aihe