Kirjoittakaa nimenne...

............

Adressi | Allekirjoitukset (3646) | Keskustelu (15) | Tilastot
Salaa vanhemmilta-lakiesityksen vastustaminen

2.10.2009 hallituksen lakiesitysluonnoksessa sosiaali- ja terveysministeriön sivulla on ehdotettu, että alle 15-vuotiaat voidaan houkutella lääketieteellisiin tutkimuksiin ilman vanhempien suostumusta tai edes informoimatta vanhemmille asiasta. Lapsen suullinen suostumuskin voi (joissain tapauksissa) riittää.

http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=42736&name=DLFE-10181.pdf

(Sivulla 16, löytyy pykälä 8)

Nyt hallitus on antanut silmiemme eteen lakiesityksen, joka raskauttavasti osoittaa tavan, jolloin rikokset toteutetaan lainpykälien suojissa. Ennen lait tehtiin rikoksilta ja rikollisilta suojelemiseksi. Nyt tehdään päinvastoin.

On loogista, että lakiesitys on saanut alkunsa viimeistään oikeusasiamiehen moitteista terveyden- ja hyvinvoinninlaitokselle, kun molemmilta vanhemmilta ei oltu kysytty lupaa lasten sukupuolitautirokote-tutkimukseen osallistumista varten viime vuonna. Kyseistä sukupuolitautirokotetutkimusta lobattiin koulusta käsin oppilaille. Kysymyksessä on monikansallisen lääketeollisuuden tutkimus ja sille oli annettu lupa markkinoida tutkimusta koulussa, vaikka aiemmin on oltu hyvin tarkkoja, ettei mainostavaraa saisi koululaisille jakaa.

Oleellista ei ole nyt se, mihin tutkimuksiin sinä vanhempana päästät lapsesi, meillä on siitä oikeus päättää. Kysymys on siitä, että lapsemme voidaan houkutella mihin tahansa tutkimukseen meiltä salaa. Miettikääpä tilannetta perheessä, jossa vahingossa tulee ilmi tutkimus, johon vanhemmat eivät olisi lastansa päästäneet. Tällöin laki on lapsen takana ja se on omiaan rikkomaan perheitä yhä lisää ja saamaan aikaan yhä lisää pahoinvointia maahamme.

Tällä addressilla voitte osoittaa mieltänne kyseistä lakiesitystä vastaan ja myös ottaa kantaa THL:n jääviydestä ohjata kansalaisia terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. THL ei ole enää uskottava.

Pyydän teitä jakamaan tätä addressia netissä. Tämä asia saa julkisuutta ja myös tämä addressi saa julkisuutta.


Mirjaleena Isoaho
äiti, lääkäri
Itsenäisyyspuolueen varapuheenjohtaja

P.S. Muistakaa, että tämä ei ole ainut lakipykälä. Valta-oikeudet itsenäisyyteen, presidenttiimme, demokratian puolustamiseen, itsemme puolustamiseen, opettajien kurin pitoon luokassa ovat tästä muita esimerkkejä.
(olen 6 allekirjoituksen jälkeen stilisoinut tekstiä asiasisältöä muuttamatta)

Mirjaleena Isoaho ([email protected])

1

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilm.men

      täällä kielletty!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4632
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1504
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1403
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1226
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1132
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1018
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe