Mitä mä nyt teen

työn orja

Nyt näyttää siltä etten voi jatkaa vanhassa työpaikassa, lääkäri määräsi rajoitteita siinä määrin etten voi tehdä omaa työtä eikä koulutustaso anna muita vaihtoehtoja. En kai jää "tyhjän päälle"?

Nyt jo on ollut tarpeeksi vaikeaa selviytyä sairaspäivärahalla sen kolmisen kuukautta mut jos nekin putoaa pois niin siinä nesteessä olen.

Vuoden tehnyt samaa työtä, viimeiset kolmisen kuukautta saikkua kun oikeaan käteen iski kaikki mahdolliset tulehdukset. Paranemaan päin mutta nyt lääkärit on sitä mieltä ettei kannata edes yrittää.

Mitä mä nyt teen? 14v. asti töitä paiskinu ja eläkevuosiin aikaa kuitenkin pyöreet 23v.

Mistään muusta ei ole kerrottu kuin, että työt melko varmaan loppui tähän...

6

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkeläinen...

      liiton ansiosidonnainen? Jos sairausloma jatkuu niin sair.pv.raha. Työt.ilm. työnhakijaksi ainakin heti kun/jos rahan tulo keskeytyy! Ettet tosiaan jää ihan tyhjän päälle.

    • *****'

      lääkäriltä kelalle lausunnon, että sinun on pakko vaihtaa alaa, niin voit saada ns. kuntoutustukea ja näin ollen helpompi opiskella uusi ammatti, jos et esim. työkkärin kursseille pääse (ja luultavasti et, koska olet ollut pitkään töissä), täällä tosin noille kursseille pääsee vain tietyt ihmiset, siis ne jotka ei töihin koskaan halua.

      • zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

        ollut niin kauan töissä, että saat aikuisopinto rahaa opiskeluihisi. Pistä vaan hakemus. voi olla väärä nimi rahalle, mutta kysele kunnes saat.


    • alanvaihtaja

      ota se mahdollisuutena, joskus on tosi piristävääkin vaihtaa alaa. itselläni meni oikea käsi tapaturman myötä säpäleiksi, mutta oikealla hoidolla on kuntoutunut tosi hyvin vaikkei ennalleen tulekkaan. Nyt vaihdan itsekin alaa, vaikka esteitä vanhaankaan työhön ei olisi. aiemmin ajatellen olisi oikean käden vamma ollut minulle se pahin mahdollinen, mutta nyt puoli vuotta kuntoutuksessa on mennyt nopeasti ja jopa ajasta nauttien.
      Vaadi tarvittaessa lähete kunnon käsikirurgille vaikka yo-sairaalaan, usko pois niin se on huima ero niissäkin. yleislääkärit voi oikeasti unohtaa käden vaikeiden ongelmien kanssa.
      Sitten ei muuta kuin alan vaihtoon ja uudelleen koulutukseen. joskus vammoista ja vaikeuksista on hyötyäkin.
      Ja käsittääkseni tuki ammatin rasituksen takia uudelleen koulutukseen joutuessa on ihan ok. ota selvää asioista etukäteen.

    • ooooo1

      www.putkiaivot.fi

    • Työelämän_Guru

      Moikka,

      Ensimmäiseksi kannattaa selvittää jäljellä oleva työkyky sekä kuntoutuksen mahdollisuus ja tarve. Tähän liittyen neuvontaa ja palveluja saa Kelasta, työ- ja elinkeinotoimistosta ja työeläkelaitoksesta. Kun tiedät tarkemmin, mikä on jäljellä oleva työkyky, keskustele hoitavan lääkärin kanssa työhön paluun ajankohdasta ja sopivasta työstä.
      Mikäli haet ja saat myönteisen osatyökyvyttömyyseläkepäätöksen, se ei automaattisesti velvoita työnantajaa järjestämään osa-aikatyötä, vaan työntekijän ja työnantajan on neuvoteltava asiasta yhdessä. Voit pyytää neuvoja luottamusmieheltä, työsuojeluvaltuutetulta tai tarvittaessa työsuojelupiiriltä.
      Työnantajalla on joissakin tilanteissa oikeus irtisanoa työntekijä, mikäli työntekoedellytykset ovat olennaisesti muuttuneet niin, ettei työntekijä enää kykene selviytymään työtehtävistään. Ennen irtisanomista työnantajalla on velvollisuus selvittää, olisiko työntekijä mahdollista sijoittaa muuhun työhön.
      Erilaiset ammatillisen kuntoutuksen muodot voivat olla avuksi tilanteessasi. Myös tässä asiassa te-toimisto, Kela ja työeläkelaitos osaavat neuvoa.

      T: Työelämän Guru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      226
      7017
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      333
      4909
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      150
      3710
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      120
      3507
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      76
      3446
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      56
      2945
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2769
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2480
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2406
    10. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      97
      2039
    Aihe