Säästääkö valmistaja rahaa kun ei näppäimiä tahdo enää uusimmista malleista löytyä?
Kosketusnäytöt..
pafbonus.blogspot.com
9546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joskus vuonna 1 ja 2 oli kirjoituskoneita joissa oli näppäimistöjä. Nykyään esim. kaikissa kannettavissa mikrotietokoneissa on kosketusnäytöt, kuka jaksaa enää etsiä jotain kirjainta/näppäintä, pelkällä hipaisunäytöllä kaikki onnistuu 100 kertaa nopeammin eikä tule virheitä !
Joo ei varmaa tule virheitä hei! Näppäimet takas ja sassii!
http://www.tyark.fi/sts/museo_4.htm
Samaa mieltä. Kosketusnäyttö on hanurista. Pirun hitaita käyttää. Vaatii kaksi kättä AINA kun tekee jotain pikkusenkin mutkikkaampaa. Kunnon näppäimillä tekee kaikki vaikka silmät kiinni.
Vittuako toi kirjotusmasiina tähän liitty?
Tilasin ja sain lauantaina (hain postista)Nokia 6600 fold. En vielä tarkkaan ole tutustunut siihen. Huomasin kuitenkin, että siitä voi valita sensorin tai ei. Näppäimet siinä kuitenkin on. Muuten en ole vielä sensoria käyttänyt kun napauttanut pari kertaa kantta saadakseni kellon esiin. Ehkä on muitakin kosketustoimintoja, kunhan tutustun. Jos osoittautuu hankalaksi, otan sen kosketusnäytön pois. Näin olen ymmärtänyt sen toimivan.
mutta kysehän onkin Nokialaisista, muut valmistajat osaa tuonkin homman paljon paremmin kuin Nokia.
Nokialaisissahan ei vielä kunnollista kosketusnäyttöä olekaan, montako näppäimistöä normaali nokialaisen käyttäjä tarvitsee, perinteisen näytön alapuolella olevan sitte liukukannen alla olevan ja sen rupisen kosketusnäytön, hei siis miksi niitä pitää kolme olla???
mites ois kosketusnäyttöpuhelin qwerty-näppäimistöllä?
toivon c7 seiskaa pliis