Lähdössä yksin Melbourneen

-Mamma-

Tyttöni olisi lähdössä yksin Australiaan sukulaisille, pidemmäksi aikaa. Englannin kielen taito ei ole kovin hyvä, eikä hän ole yksin koskaan matkustellut. Sinne lentäminen mietityttää eniten, että miten pärjää, varsinkin ilman englannin kielen taitoa. Kun ei suoralla lennolla pääse.
Onko olemassa joitain firmoja, joista saisi avustusta koneen vaihdossa ja muussa?

Kiitos, jos osaatte vastata tähän kysymykseen :)

3

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIR2

      Vaihtokentalla nakee jatkolennon lahtoajan & portin tauluilta. Jos on tarvetta vaihtaa vaihtaa terminaalia, opasteet yleensa auttavat eteenpain. Jo niita passiivisesti seuraamalla paasee perille.

      Aktiivisempi tapa on tietenkin kysya infopisteista/oppailta, saman yhtion tai alliansin tiskeilta, jne esim maailman yksinkertaisin kysymys "Where is flight QF111 to Melbourne, please?".

      En ole ennen kuullutkaan etta kentilla olisi erillisia palveluita koneiden loytamiseen. Jos olet tosi huolissasi, pyyda tyton lahtiessa Suomesta lentoemoja auttamaan hanta vaihtokentalla loytamaan oikean jatkolennon. Eivat varmastikaan ehdi saattamaan hanta sinne mutta jos edes voisivat bongata opastauluilta oikean informaation ja osoittaa oikeaan ilmansuuntaan.

      Milla kentalla vaihto / vaihdot ovat?

      • 12+7

        oli Finnair/Cathay Pacificin lennolla Hong Kongin kentällä heti koneesta tultaessa, henkilökuntaa ohjaamassa ihmisiä Melbournen koneeseen.
        Varmaankin sen takia, kun vaihtoaika on aika tiukka.


    • JOKUJASKA

      HYPPÄTKÖÖN fINNAIRIIN JA HONKONGIIN SIELLÄ ON SELVÄT TAULUT JATKOSTA ETEENPÄIN. SOPIVIA LENTOJA TÄYTYY ODOTELLA USEIMPIA TUNTEJA, MIKSIMELBOURNEEN OLIS TÄÄLLÄ QUENNSLANDISSA SENTÄÄN IHMIMÄISET ILMAT?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      1504
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1416
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1041
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe