mieheni on kuollut mutta haluaisin kovasti tyttäreni tuntevan myös isänsä kulttuurin. onko kenelläkään ideoita kuinka saada lapsi innostumaan juuristaan? kielten kautta? matkalla mieheni kotimaahan?
haluaisin tyttöni tietävän mistä on lähtöisin ja osaavan vastata kysymyksiin joita ihmiset varmasti tulevat jossain vaiheessa kysymään ihan hänen ulkonäkönsäkin vuoksi.
kuinka tutustuttaa lapsi toiseen kulttuuriin?
1
375
Vastaukset
- neela..
no itselle tulee heti ensimmäisenä mieleen, että oletko millään lailla yhteydessä miehen perheeseen ja sukulaisiin (suomessa tai ulkomailla)?
Jos vastaavaan tilanteeseen itse joutuisin niin en alkaisi väkisin miehen kotikeiltä lapselle tuputtamaan tai viettämään mitään esim. Kiina-päiviä (korvaa isän kotimaalla) tai varta vasten tekemään isän kulttuurille ominaisia ruokia, jos en niitä jo muuten tekisi.
Yrittäisin mahdollisuuksien mukaan olla yhteydessä miehen sukulaisiin ja mahdollisesti myös vierailla heidän luonaan miehen kotimaassa. Varmasti myös isovanhemmat (jos ovat elossa) haluavat tavata lapsenlastaan.
Älä tuputa. Lapsi kyllä tulee jossain vaiheessa siihen vaiheeseen että haluaa tietää mistä on tullut ja millainen isä on ollut. Silloin voit selittää ja voitte yhdessä tutustua isän kulttuuriin esim. musiikin, tarinoiden, matkojen... sukuloinnin tmv. avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1341708- 401638
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631390- 681305
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2091134Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2761091- 701083
- 74955
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19948Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106888