mieheni on kuollut mutta haluaisin kovasti tyttäreni tuntevan myös isänsä kulttuurin. onko kenelläkään ideoita kuinka saada lapsi innostumaan juuristaan? kielten kautta? matkalla mieheni kotimaahan?
haluaisin tyttöni tietävän mistä on lähtöisin ja osaavan vastata kysymyksiin joita ihmiset varmasti tulevat jossain vaiheessa kysymään ihan hänen ulkonäkönsäkin vuoksi.
kuinka tutustuttaa lapsi toiseen kulttuuriin?
1
404
Vastaukset
- neela..
no itselle tulee heti ensimmäisenä mieleen, että oletko millään lailla yhteydessä miehen perheeseen ja sukulaisiin (suomessa tai ulkomailla)?
Jos vastaavaan tilanteeseen itse joutuisin niin en alkaisi väkisin miehen kotikeiltä lapselle tuputtamaan tai viettämään mitään esim. Kiina-päiviä (korvaa isän kotimaalla) tai varta vasten tekemään isän kulttuurille ominaisia ruokia, jos en niitä jo muuten tekisi.
Yrittäisin mahdollisuuksien mukaan olla yhteydessä miehen sukulaisiin ja mahdollisesti myös vierailla heidän luonaan miehen kotimaassa. Varmasti myös isovanhemmat (jos ovat elossa) haluavat tavata lapsenlastaan.
Älä tuputa. Lapsi kyllä tulee jossain vaiheessa siihen vaiheeseen että haluaa tietää mistä on tullut ja millainen isä on ollut. Silloin voit selittää ja voitte yhdessä tutustua isän kulttuuriin esim. musiikin, tarinoiden, matkojen... sukuloinnin tmv. avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944125
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663393Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723044SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812519Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52326Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1982092Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302041- 41820
- 52726
- 70725