Eli mitä käytännössä tuo check-in aika meinaa ? Jos se on esim. klo 14, niin tarkoittaako tuo sitä, että hotelliin voi kirjautua aikaisintaan klo 14 ?
Entäpä mikä on sitten takaraja, jolloin hotelliin voi viimeistään kirjautua ? Jostain luin, että olisi joku kansainvälinen "yleinen" käytäntö, että klo 18 mennessä ?
Lähinnä tuota "takaraja" -aikaa ihmettelen. Olen menossa Lontooseen tuossa jonkin ajan päästä ja minulla on lennot ja hotelli varattu erikseen. Lento on perillä klo 22.45, joten jos on tuollainen joku klo18-sääntö, niin tarkoittaa kai sitten sitä, että vietän ensimmäisen yön Lontoon kaduilla nukkuen ?
Hotellit ja sisäänkirjautuminen ?
4
11814
Vastaukset
- no problemos
Kannattaa tarkistaa nuo rajat aina siiltä hotellilta, johon varauksen on tehnyt. En ole kuullut tuollaisesta yleismaailmallisesta klo. 18.00 takarajasta, monesti ollaan kirjauduttu myöhempään, joskus jopa puolen yön jälkeen. Varausta tehdessä ollaan aina ilmoitettu hotellille arvioitu saapumisaikamme ja varmistettu, että se heille sopii. Viivästyksen sattuessa ollaan pyritty aina mahdollisimman ajoissa ilmoittamaan hotellille mahdollisimman nopeasti uusi arvioitu aika sekä syy miksi ollaan myöhässä. Toistaiseksi ei ole ollut ongelmia.
Tuo klo. 14 on erittäin todennäköisesti se aika, mitä ennen ette voi hotelliin kirjautua (tai ainakaan ette voi saada huonetta, joskus on mahdollista kuitenkni jättää esim. isot laukut yms. respaan odottamaan, jottei niitä tarvitse raahata mukana mikäli sattuu saapumaan paikalle aiemmin). - ilmoita hotelliin
Check-in aika on se mitä ennen et todennäköisesti tule huonetta saamaan (joskus voi säkä käydä mutta yleensä huoneen saa vasta sen kellonajan jälkeen). Jos takarajaa on niin se tarkoittaa sitä mihin asti huonetta pidetään sinulle varattuna, ja jos saavut sen jälkeen, sinun tulee sopia siitä hotellin kanssa että tietävät pitää huonetta sinulle. Kun saavut noin myöhään, niin vaikka hotelli ei olisi ilmoittanut mitään takarajaa, suosittelen silti ilmoittamaan hotelliin että lentosi saapuu tuolloin ja tulet sitten kun lennolta ehdit. Silloin on ainakin varmaa että sinulle on huone. Joissain hotelleissa respa ei ole yöllä avoinna, mutta sovitusti he voivat järjestää jonkun ottamaan vastaan vaikka saapuisikin niin että respa on jo kiinni. Mutta mitään yleistä kansainvälistä käytäntöä ei asiasta ole, se on hotellikohtaista. Mitään sellaista takarajaa ei ole minkä jälkeen ei voi enää kirjautua vaan kyse on juuri tuosta mihin asti huonetta pidetään varattuna ellei ole ilmoittanut tulevansa myöhemmin.
- näin on
Yleisen käytännön mukaan hotellihuonetta pidetään varaajalle varattuna klo 18.00 asti, mikäli huonetta ei ole maksettu etukäteen tai annettu luottokorttitietoja vakuudeksi. Mikäli pelkän varauksen tehnyt saapuu vasta klo 18.00 jälkeen, on siitä ilmoitettava hotelliin, jos haluaa varmistaa huoneen saamisen.
- Anonyymi
ilta-aamulento,uloskirjautuminen odottelua,rahalla saa jostain,muuten matkanjärjestäjä,voi kysyä voiko autaa,olla poikeusta,on outoa että ilmoitaa ulokirjaus klo 11-sisään klo 18,kauanko siivoavat,tuo on tolkutoman pitkä aika,ja lopa pv-menen hukaan varmuudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779