Meillä Megane break farkku 2004 1.6.
Ollaan kypsytty autoon. Aikoinaan otettiin 5v maksuajalla auto, kun tuolloin ei ollut mahista suurempiin kk-maksuihin. Okei, okei tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja köyhän ei olisi pitänyt ostaa rellua!
OLETTEKO VAIHTANEET AUTOANNE NS. HALVEMPAAN?? NYT JOS VAIHDAN, HYVITTÄVÄT TUSKIN MITÄÄN JA EROTUKSENA JÄÄ VELKA. JOS OSTAN (VELAKSI) VANHEMMAN JA HALVEMMAN AUTON, TÄMÄNHÄN HINTA PISTETÄÄN VIELÄ JÄÄNEEN VELAN PÄÄLLE. JOTEN EI KAI KANDE SIIS VAIHTAA??
Pystyiskö vaihtaa??
1
396
Vastaukset
- duurijuobbå
Käytetyn auton ostaminen on arpapeliä (tai uhkapeliä, miten sen määrittelee). Tilastoihin voi tietysti uskoa, tai sitten siihen, mitä isot pojat ovat kertoneet tai mitä Esson baarissa huhuillaan. Mitä nyt vajaan kymmenen vuoden aikana olen lukenut näitä palstoja, niin törmään siihen, että kaikenlaiset provoilijat jauhavat paskaa ja saavat siitä ilmeisesti enemmän tai vähemmän seksuaalisia kiksejä. Renaultit ovat huonoja, mutta varmaankin paljon siinä vaikuttaa taustalla merkin huono markkinointi ja merkkihuolto Suomessa. Ja tietenkin myös suomalaisten konservatiiviset asenteet: toinen puoli kansasta ajaa Ooppelilla, toinen puoli Tojota Corollalla. No-joo, onhan toikin iso kärjistys.
Vaikutelmani on, että II-koriset Meganet ovat saaneet paljon negatiivista kommenttia, eli kyllä niissä on ilmeisesti paljon vikoja. Sen sijaan I-koriset tai ainakin niiden viimeiset vuosimallit ovat saaneet osakseen vähemmän ärräpäitä, jos kohta näitä autoja on vähemmän liikenteessä ja siten vähemmän kommentointia. Paitsi että 16-venttiilisissä tosi paljon puolavikoja.
II-Lagunat on haukuttu ihan paskoiksi ja saman kyllä näkee tilastoissakin: 2002 Lagunoissa on selvästi enemmän vikoja kuin viimeisissä I-korisissa Lagunoissa.
Ajattele toisin päin: sinulla on mielestäsi paska auto, mutta korjaamalla ja näpräämällä saat sen vähitellen kestävämmäksi. Et voi tietää mitään vaihtoautosta, mutta nykyisen auton tunnet parhaiten. Älä ylipäänsä osta autoa velaksi, itse haksahdin samaan virheeseen ja ostin autoliikkeestä törkeästi ylihinnoitellun vanhan Meganen. Tosin onneksi ei ole kolmen vuoden käytön jälkeen ollut mitään vikaa. Jos ostat Rellun tai muun ranskalaisen, niin osta yksityiseltä, vaikkei sinulla olekaan silloin kuluttajansuojaa takanasi.
Jos Meganessasi hajoaa jokin iso juttu, esim. hihna katkeaa ja moottori menee ihan sököksi, että tulee eteen kallis korjaus, niin laita suoraan hajottamolle tai yritä myydä romuna jollekin jopparille.
Megane ja useimmat Rellut yleensäkin eivät ruostu ja ovat tilavia ja ajo-ominaisuudet vähintään kohtuulliset. Japsit ruostuvat, varsinkin Mazda, ja ovat ahtaita ja ajo-ominaisuudet ovat korkeintaan keskinkertaiset. Voihan tämän sanoa näinkin: Kumpaa haluat opiskella: sähkötekniikkaa vai hitsausoppia autoasi näpräillessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 945372
- 564161
- 292292
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282138Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161825- 151484
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331312Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201128- 211020
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431011