Onko hotellin majoituskorttiin pakko kirjoittaa omat tiedot? Esim. englannissa ei ole rikos esiintyä toisen nimellä mutta miten suomessa? Mitähän lakia mahdollisesti rikkoo jos kortiin kirjoittaa vaikka naapurin tiedot, vai mitään?
Majoituskortti ja laki
7
3371
Vastaukset
- näin...
Korttiin pitää laittaa oikeat tiedot. Majoituskortissa ensimmäisenä lukee seuraavaa
"Väärien henkilötietojen antamisesta on säädetty rangaistus rikoslaissa. Lämnande av falska personuppgifter är straffbelagt enligt strafflagen.
Providing incorrect personal data is subject to penalty under the Penal Code.
Die Angabe falscher Personalien ist im Strafgesetz mit Strafe bedroht."
Se, että mitä siitä seuraa jos jää kiinni en osaa sanoa. Veikkaan, että sakot.
Toisaalta miksi siihen edes pitää laittaa väärät tiedot jos ei ole mitään salattavaa. Majoitusliikkeet eivät saa antaa tietoja kuitenkaan ulkopuolisille?- Korjaus.
Noin tosiaan lukee majoituskortissa, mutta käytännössä rangaistavuus koskee vain ulkomaalaisia matkailijoita. Suomessa majoittuvien ulkomaalaisten matkailijoiden majoituskortit toimitetaan poliisille, ja väärien henkilötietojen antaminen poliisille on tosiaan rikos.
Mutta suomalaisten matkailijoiden majoituskortteja ei toimiteta mihinkään, vaan ne jäävät hotelliin, joka säilyttää ne tietyn ajan (muistaakseni vuoden). Hotellin omistaja on yksityishenkilö (tai firma) ja sellaiselle väärien henkilötietojen antaminen ei ole rangaistavaa (siis tietysti vain siinä tapauksessa ettei asiaan liity mitään rikollista, eli esim. maksuvälinepetosta eli varastetulla pankkikortilla tai luottokortilla maksamista).
Mutta sinällään siis jos suomalainen matkailee Suomessa, ei ole rikos kirjoittaa majoituskorttiin väärää nimeä. Tietysti voikin sitten kysyä, mitä tarvetta tuohon olisi. - Respantäti
Korjaus. kirjoitti:
Noin tosiaan lukee majoituskortissa, mutta käytännössä rangaistavuus koskee vain ulkomaalaisia matkailijoita. Suomessa majoittuvien ulkomaalaisten matkailijoiden majoituskortit toimitetaan poliisille, ja väärien henkilötietojen antaminen poliisille on tosiaan rikos.
Mutta suomalaisten matkailijoiden majoituskortteja ei toimiteta mihinkään, vaan ne jäävät hotelliin, joka säilyttää ne tietyn ajan (muistaakseni vuoden). Hotellin omistaja on yksityishenkilö (tai firma) ja sellaiselle väärien henkilötietojen antaminen ei ole rangaistavaa (siis tietysti vain siinä tapauksessa ettei asiaan liity mitään rikollista, eli esim. maksuvälinepetosta eli varastetulla pankkikortilla tai luottokortilla maksamista).
Mutta sinällään siis jos suomalainen matkailee Suomessa, ei ole rikos kirjoittaa majoituskorttiin väärää nimeä. Tietysti voikin sitten kysyä, mitä tarvetta tuohon olisi.Itse asiassa on rikos kirjoittaa tietonsa väärin majoituskorttiin jopa suomalaiselta. Majoituskortit toki säilytettään hotellilla, MUTTA ne on oltava saatavilla,mikäli poliisi-setä niitä tulee tiedustelemaan. Aika usein muuten tulee....
Tällöin väärien tietojen antaminen lisätään rikoksentekijän rikoslistaan.
Näin poliisisetä minulle on selittänyt.
- yksi vain
11 §
Matkustajista tehtävät ilmoitukset
Majoitusliikkeeseen saapuvasta matkustajasta on täytettävä sisäasiainministeriön vahvistaman mallin mukainen matkustajakortti, joka matkustajan on allekirjoitettava. Vain poliisilla on oikeus saada matkustajakortti haltuunsa ja tietoja sen sisällöstä. Majoitusliikkeen harjoittajan on säilytettävä matkustajakorttia vähintään yhden vuoden ajan sen täyttämisestä. Ulkomaalaista koskeva matkustajakortti on kuitenkin toimitettava poliisille saapumispäivän jälkeisenä päivänä, jollei poliisi myönnä pitempää aikaa.
Jos on syytä epäillä matkustajan antamien henkilötietojen todenperäisyyttä, on siitä viivytyksettä ilmoitettava poliisille.
Muista ulkomaalaisista kuin Islannin, Norjan, Ruotsin ja Tanskan kansalaisista on lähdön jälkeisenä päivänä tehtävä lähtöilmoitus poliisille, jollei poliisi myönnä pitempää aikaa.
Sisäasiainministeriö voi antaa määräyksiä siitä, milloin muista matkustajista on vastaavalla tavalla tehtävä lähtöilmoitus.- toinen vaan
Väärien henkilötietojen luovuttaminen myöskin rangaistavaa laivamatkaa/lentoa/autovuokrausta tehdessä?
- TravelPro
On rikos Suomessa, aivan yksiselitteinen juttu. Eikä niitä majoituskortteja ikinä toimiteta yhtään mihinkään (säilytetään vähintään vuoden ajan majoitusliikkeessä), vaan viranomaiset kyselevät niitä jälkikäteen, jos tarpeen tulee. Majoituskorttien tietoja annetaan vain viranomaisille, ei kenellekään muulle.
- Anonyymi
Hotellien oikeus vaatia henkilötietoja perustuu asetukseen 727/1991 joka on auttamatta vanhentunut , Asetuksessa itsessään ei vaadita ilmoittamaan esim. sosiaaliturvatunnusta (siis Suomalaisten kohdalla tunnuksen jälkiosaa).
Sen sijaan siinä sanotaan, että "Majoitusliikkeeseen saapuvasta matkustajasta on täytettävä sisäasiainministeriön vahvistaman mallin mukainen matkustajakortti, joka matkustajan on allekirjoitettava". Hotelli / hotellivirkailijat eivät ole viranomaisia. Ymmärrän, että heillä on oikeus varmistua henkilöllisyydestä, mutta oikeus kerätä sosiaaliturvatunnuksia on ehdottomasti vakava puute ja riski yksilön turvallisuudelle nykypäivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää372178Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73905
- 27899