Majoituskortti ja laki

alter ego

Onko hotellin majoituskorttiin pakko kirjoittaa omat tiedot? Esim. englannissa ei ole rikos esiintyä toisen nimellä mutta miten suomessa? Mitähän lakia mahdollisesti rikkoo jos kortiin kirjoittaa vaikka naapurin tiedot, vai mitään?

7

3231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin...

      Korttiin pitää laittaa oikeat tiedot. Majoituskortissa ensimmäisenä lukee seuraavaa
      "Väärien henkilötietojen antamisesta on säädetty rangaistus rikoslaissa. Lämnande av falska personuppgifter är straffbelagt enligt strafflagen.
      Providing incorrect personal data is subject to penalty under the Penal Code.
      Die Angabe falscher Personalien ist im Strafgesetz mit Strafe bedroht."

      Se, että mitä siitä seuraa jos jää kiinni en osaa sanoa. Veikkaan, että sakot.
      Toisaalta miksi siihen edes pitää laittaa väärät tiedot jos ei ole mitään salattavaa. Majoitusliikkeet eivät saa antaa tietoja kuitenkaan ulkopuolisille?

      • Korjaus.

        Noin tosiaan lukee majoituskortissa, mutta käytännössä rangaistavuus koskee vain ulkomaalaisia matkailijoita. Suomessa majoittuvien ulkomaalaisten matkailijoiden majoituskortit toimitetaan poliisille, ja väärien henkilötietojen antaminen poliisille on tosiaan rikos.

        Mutta suomalaisten matkailijoiden majoituskortteja ei toimiteta mihinkään, vaan ne jäävät hotelliin, joka säilyttää ne tietyn ajan (muistaakseni vuoden). Hotellin omistaja on yksityishenkilö (tai firma) ja sellaiselle väärien henkilötietojen antaminen ei ole rangaistavaa (siis tietysti vain siinä tapauksessa ettei asiaan liity mitään rikollista, eli esim. maksuvälinepetosta eli varastetulla pankkikortilla tai luottokortilla maksamista).

        Mutta sinällään siis jos suomalainen matkailee Suomessa, ei ole rikos kirjoittaa majoituskorttiin väärää nimeä. Tietysti voikin sitten kysyä, mitä tarvetta tuohon olisi.


      • Respantäti
        Korjaus. kirjoitti:

        Noin tosiaan lukee majoituskortissa, mutta käytännössä rangaistavuus koskee vain ulkomaalaisia matkailijoita. Suomessa majoittuvien ulkomaalaisten matkailijoiden majoituskortit toimitetaan poliisille, ja väärien henkilötietojen antaminen poliisille on tosiaan rikos.

        Mutta suomalaisten matkailijoiden majoituskortteja ei toimiteta mihinkään, vaan ne jäävät hotelliin, joka säilyttää ne tietyn ajan (muistaakseni vuoden). Hotellin omistaja on yksityishenkilö (tai firma) ja sellaiselle väärien henkilötietojen antaminen ei ole rangaistavaa (siis tietysti vain siinä tapauksessa ettei asiaan liity mitään rikollista, eli esim. maksuvälinepetosta eli varastetulla pankkikortilla tai luottokortilla maksamista).

        Mutta sinällään siis jos suomalainen matkailee Suomessa, ei ole rikos kirjoittaa majoituskorttiin väärää nimeä. Tietysti voikin sitten kysyä, mitä tarvetta tuohon olisi.

        Itse asiassa on rikos kirjoittaa tietonsa väärin majoituskorttiin jopa suomalaiselta. Majoituskortit toki säilytettään hotellilla, MUTTA ne on oltava saatavilla,mikäli poliisi-setä niitä tulee tiedustelemaan. Aika usein muuten tulee....
        Tällöin väärien tietojen antaminen lisätään rikoksentekijän rikoslistaan.
        Näin poliisisetä minulle on selittänyt.


    • yksi vain

      11 §
      Matkustajista tehtävät ilmoitukset
      Majoitusliikkeeseen saapuvasta matkustajasta on täytettävä sisäasiainministeriön vahvistaman mallin mukainen matkustajakortti, joka matkustajan on allekirjoitettava. Vain poliisilla on oikeus saada matkustajakortti haltuunsa ja tietoja sen sisällöstä. Majoitusliikkeen harjoittajan on säilytettävä matkustajakorttia vähintään yhden vuoden ajan sen täyttämisestä. Ulkomaalaista koskeva matkustajakortti on kuitenkin toimitettava poliisille saapumispäivän jälkeisenä päivänä, jollei poliisi myönnä pitempää aikaa.

      Jos on syytä epäillä matkustajan antamien henkilötietojen todenperäisyyttä, on siitä viivytyksettä ilmoitettava poliisille.

      Muista ulkomaalaisista kuin Islannin, Norjan, Ruotsin ja Tanskan kansalaisista on lähdön jälkeisenä päivänä tehtävä lähtöilmoitus poliisille, jollei poliisi myönnä pitempää aikaa.

      Sisäasiainministeriö voi antaa määräyksiä siitä, milloin muista matkustajista on vastaavalla tavalla tehtävä lähtöilmoitus.

      • toinen vaan

        Väärien henkilötietojen luovuttaminen myöskin rangaistavaa laivamatkaa/lentoa/autovuokrausta tehdessä?


    • TravelPro

      On rikos Suomessa, aivan yksiselitteinen juttu. Eikä niitä majoituskortteja ikinä toimiteta yhtään mihinkään (säilytetään vähintään vuoden ajan majoitusliikkeessä), vaan viranomaiset kyselevät niitä jälkikäteen, jos tarpeen tulee. Majoituskorttien tietoja annetaan vain viranomaisille, ei kenellekään muulle.

    • Anonyymi

      Hotellien oikeus vaatia henkilötietoja perustuu asetukseen 727/1991 joka on auttamatta vanhentunut , Asetuksessa itsessään ei vaadita ilmoittamaan esim. sosiaaliturvatunnusta (siis Suomalaisten kohdalla tunnuksen jälkiosaa).
      Sen sijaan siinä sanotaan, että "Majoitusliikkeeseen saapuvasta matkustajasta on täytettävä sisäasiainministeriön vahvistaman mallin mukainen matkustajakortti, joka matkustajan on allekirjoitettava". Hotelli / hotellivirkailijat eivät ole viranomaisia. Ymmärrän, että heillä on oikeus varmistua henkilöllisyydestä, mutta oikeus kerätä sosiaaliturvatunnuksia on ehdottomasti vakava puute ja riski yksilön turvallisuudelle nykypäivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3802
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3414
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      104
      3338
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3138
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      70
      3070
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2805
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2580
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2422
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2166
    Aihe