Kysymys:Kuinka paljon rasittaa pääsulakkeita yksivaihe amka?
Uuteen käyttöön on suunniteltu ja sähköpylväissä roikkuu nytkin. Puulämmitteiselle saunalle siis kiinteän verkkosähkö valon pistorasian tarve iskenyt vuosien saatossa. Elikkäs "mökkini" on vanha maatila, josta menee yksivaiheinen ilmajohto rantaan saunalle. Kyseinen amka on ollut jo vuosikausia irtikytkettynä tolpassa ja nyt se tulisi uuteen käyttöön. Maakaapelista kysyin saman kylän sähköasentajalta ja sain suosittelut niinkin pitkälle matkalle kuin ~200m, 4x6 6. Hinta tuntui suolaiselta, joten pysytään nykyisessä linjassa... Ammattilainen en ole, eikä johtoja huvita alkaa itse virittelemään. Mites muutenkaan tolppaan pääsis..? Tolppa pääkeskus on uusittu vuotta sitten (oikein etäluenta!) ja sulakkeetkin vaihdettiin automaateiksi. Sitä amkan pylväskaapelia ei ole nykyään kytkettynä.
Miten paljon rasittaa pääsulakkeita tämä yksivaiheinen sauna? Kuulemma kaikki vaiheet on nykyään normaali kulutuksella tasapainossa toisiinsa nähden. Toisiko virtaan epätasa painoa?
Entä paljonkohan tulisi asennushintaa noin 15-19m2 (?) saunalle? Pukuhuone/koppiin kaksi valoa, saunaan yksi ja ulos yksi. Eli neljä valaisinta sekä yksi pistorasia esim. imurointiin. Ei siellä muuta tarviikkaan. Kiuas lämmittää pienen pukuhuoneen samalla. Ulos ei pienen kuistin lisäksi tarvitse mitään muuta valoa. Mukava on tulla tallilyhdyn kanssa iltahämärällä..
Kiitoksia tule ville vastailijoille ja elektroniikka pohjaiselle kaverilleni kysymyksien laatimisesta.!
Rasittaako tasapainoa yhdenvaiheen lisäkuorma
3
287
Vastaukset
- Valovirta
Pääsulakkeiden kannalta on käytännössä aivan sama, onko saunan syöttö yksivaiheinen vai kolmivaiheinen. Muutama lamppu kuluttaa niin vähän tehoa, ettei niillä ole juuri merkitystä. Imuri kuluttaa enemmän tehoa, mutta se on kuitenkin yksivaiheinen, eli kolmivaihesyötöstä ei ole iloa (paitsi aavistuksen, jos lamput ovat päällä imuroitaessa). Pääsulakkeiden kannalta ei ole merkitystä, imuroitko saunassa vai missä tahansa muualla.
Vanha AMKA kelpaa hyvin, kunhan se on kaikin puolin ehjä ja suojaukset (sulakkeet, vikavirtasuojat) suunnitellaan asiallisesti. Juu kyllä se vanha ilmakaapeli sinne saunalle riittää jos on kunnossa. Valoille riittää, mutta imureista en ole varma, jos voltit ovat jo muutenkin alhaalla ja kaapeli ohutta.
- Pete&Pepe
Kyllä nuo jännitteet on ihan kunnossa, kun parin kivenheitto matkan päässä on tuo muuntaja. Tämä meiän ja naapurin pieni kokoinen muuntopiiri takaa, että jännitteet pysyy 230-240 V.
Mietin, tekeekö hallaa jos ottaa sähköä kaivon vesipumpulle matkan varrelta?
Lähinnä päivällä kesän/sulan maan aikaan.. Silloin ei saunota eikä kuluteta siellä sähköä.
Eikös se amka 35A kestä? Keskuksessa oli 35A tulppa aiemmin, nykyään 20A automaatti varattu amkalle. Sähkömiehet suosittelivat sitä jo silloin uusittaessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233051Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122129Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661978Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001843Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761563Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391336Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111075
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151066