Pokerin simulointi

Ässä hihassa

Rakentelin taannoin ohjelman, jolla voin simuloida pokeria. Koska törmäsin äskettäin selvästi alle tuhannen jaon otoksessa kaksi kertaa kurkoparilla ässäpariin, laitoin ohjelmani laskemaan 40 kertaa tuhannen jaon sarjan, joista sitten keräsin KK vs. AA -aloituskäsien lukumäärät. Yhdessäkään tuhannen jaon sarjassa ei tullut kahta tai useampaa tällaista tilannetta. Kuudessa sarjassa tällainen tilanne esiintyi kertaalleen ja kolmessakymmenessäneljässä ei kertaakaan. Teoreettinen todennäköisyyshän on noin 1/5500, joten esiintyminen seitsemästi olisi vastannut parhaiten teoreettista arvoa.

Sitten lasketin muutamia 20.000 jaon sarjoja. Tässä tilastotietoa korttien esiitymisestä aloituskäsissä.

Arvon mukaisesti 2-A
7,55-7,92-7,70-7,73-7,65-7,61-7,71-7,68-7,79-7,71-7,58-7,40-7,99
7,70-7,81-7,62-7,58-7,47-7,69-7,67-7,72-7,85-7,76-7,62-7,80-7,72
7,69-7,42-7,76-7,57-7,92-7,58-7,74-7,93-7,77-7,57-7,67-7,62-7,76

Maan mukaisesti
25,09-25,00-24,93-24,99
24,85-24,79-25,55-24,82
25,04-24,70-25,34-24,92

Ykkösposition voitto-osuudet (keskimmäinen on tasuri kahden tai useamman kesken)
1830-503-17667
1764-490-17746
1858-466-17676

Ei noissa näyttäisi olevan pahoja vinoutumia. Jostakin syystä pakan sekoittaminen näyttää nettipokeriverkoille olevan paljon vaikeampaa kuin sen kuuluisi olla.

4

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Geutana

      Olen pelannut vuosia nettipokeria, pääasiassa tosin vain freerolleja ja niiden voitoilla sitten pienillä panoksia turnauksia yms. Olen havainnut ihan käytännössä, että useat kädet ovat ennalta "rakennettuja" eli esim. kymmenen pelaajan pöydässä keinotekoisesti luodaan tilanne, että kaksi pelaajaa lähtee panostamaan all-in ja suuremmalla todennäköisyydellä pelaaja, jolla oli alunperin pienempi "stäkki", häviää.

      Olenkin päässyt peleissä pidemmälle tietoisesti kippaamalla suosiolla korttini tuollaisissa oletetuissa "ansoissa".

      Missään nimessä en itse lähtisi rahallisesti panostamaan suuria summia nettipokeriin, yhtenä syynä tuo em. juttu ja toisena vielä se, että jos laajakaistayhteys pätkähtää poikki (varayhteyksiä pitäisi olla vähintään 1 sekä mahdollisuus käyttää "vierastyövoimaa" tarvittaessa).

      Summasummarum. Ihan kivaa ajanvietettä toi pokeri. Käy vain sääliksi niitä, jotka ovat sinne pelanneet omaisuuksia. Kaikki kun eivät voi voittaa.

    • ex star

      Pokerstarsilla olen törmännyt nyt viimeisen kahden päivän aikana kurkoillani ässiin neljästi noin 800 jaon aikana (ja yllätys yllätys chipleaderille). Samassa jaksossa törmäsin kahdesti värisuoraan.

      Lisäksi tuli muuta hubaa kuten: Minulla QJs kädessä, hullu korottaja korottaa 8 x bb, maksan koska kaveri vetää roskalla koko ajan, Floppi on QQ4, checkkaan, kaveri reissaa rajusti, menen all in. Turn A ja river A.
      Hemuli paljastaa A4 ja vetää minut ison turneen bubblessa pihalle.

      Näin samaisen session aikana kuinka chipleaderit veti ohi shorteista all in tilanteissa reippaasti huonommalla hanskalla suhteessa 35 / 40 vaikka olivat keskimäärin noin 70% altavastaajia all innin lyöntitilanteessa.

      Starsi on niin uskomaton paikka etten ihmettele että oman tallin starat vetää sieltä jättipotteja himaan.

      Voittaminen on usein täysin mahdotonta siellä. Omat tilastoni Ipokers vs. Pokerstars ovat: Ipokerin ROI on kolmelta vuodelta 168% ja Pokerstarsilta tältä vuodelta 0%. Ei tarvi miettiä kumpaahan pelailisi...
      Innostuin vaan siitä massiivisesta pelitarjonnasta.
      Kyse ei starsilla ole todellakaan siitä että siellä olisi kovempi taso vaan päinvastoin. 50% enemmän täysiä aaseja joka pöydässä mutta jaot ovat vaan aivan jumalattoman uskomattomia!

      Alan kohta oikeasti käymään läpi koko starsin käsihistoriaani ja kirjoitan ison artikkelin johonkin isoon lehteen. Ei se mitään auta eikä muuta mutta saanpahan itselleni todistettua että satunnaisgeneraattori on satumaisgeneraattori.

    • Minä törmäsin tällä viikolla Kd9s aloituskädellä headsupissa QdQs:ään! Todennäköisyys tuollaiselle aloitukselle on jotain 1 / 1 624 350, ellen ihan väärin näin pikaisesti laskenut (voisi varmaan tarkistaa netistä, eiköhän tuo löydy).

      Hävisin muuten tuon. Järjestetty juttu. Ei voi muuten tulla.

      Mitenkäs muuten tämä:
      http://nettipokeri.info/uutiset-73232z
      PPT:n finaalista:
      > Puumalainen sai käteensä KK. Merkit menivät keskelle, vastustaja näytti AA
      > ja Puumalainen poistui turnauksesta kahdeksantena. Palkintorahoja napsahti 118 700€.

      Taisi olla nettipeli tuo PPT, kun noita ei kuulema käteispeleissä tule. Kuten ei sitä televisioitua jakoakaan, jossa AAAA hävisi kuningasvärisuoralle (olivat muuten all-in, täytyi olla järjestetty juttu). :)

      • tilasto..

        Kukaan ei ole puhunut mitään yksittäisistä jaoista tässä keskustelussa.
        Putosihan se yksi ikkunanpesijäkin 140 metriä asfaltille ja selvisi hengissä.

        Eri asia on kun otetaan tilastollisesti merkittävä otos joka on matemaattisesti pahasti pielessä.
        Tilastollisesti merkittävässä otoksessa on laskettu virhemarginaali joka otetaan huomioon.
        Mikäli mennään rajusti tuon virhemarginaalinkin ulkopuolelle niin silloin joku kusettaa.

        Hauskin yksittäinen tilastollinen poikkeama minulla oli seuraavanlainen: Pelasin 10 taalan NLHE turnausta 1t 15minuuttia ennenkuin putosin. Minulle jaettiin tuona aikana 118 kertaa. Noista sadastakahdeksastatoista kerrasta sain taskukorteikseni K7:n 24 kertaa. Tarkistuslaskin käsihistoriasta määrän kun alkoi jo hieman huvittamaan tuo seikka.

        Tietyn parin saamisen todennäköisyys on 0,45%. Tässä tapauksessa sain KalleSeiskan 20,34% jaoista.
        Elikäs 45,2 kertaa enemmän kuin olisi laskennallisesti pitänyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      92
      6330
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      317
      5681
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      58
      3447
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3295
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2759
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1730
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1710
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      187
      1192
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      92
      1135
    Aihe