Faunotar

simppe87

Olin haaveillut hiiristä jo muutaman vuoden. Kävelin eläinkauppaan etsimään koiralle ruokaa ja huomasin sielä olevan kesyhiiriä. No enköhän siitä innostunut ja kahden viikonpäästä menin valkkaamaan kolme urosta jotka olivat 2kk ikäisiä. Olin aivan ihmeissäni kun myyjä tarttui hiiriä hännästä ja nosteli laatikkoon. No siinä ajattelin sitten että ehkä se on sitten ihan normaali tapa, mutta itsi en tekisi niin.
Kotiin kun pääsin ja ajattelin siirtää hiireni dunaan, tuli minulle kauhea ongelma eteen. Hiiret ovat ihan arkoja ja juoksenteli ympyrää kun yritin ottaa niitä kiinni. Loppupelissä vain kippasin vähän laatikkoa dunan päällä että ne pääsisivät omaan kotiinsa enkä kiusaisi niitä enempää.
Seuraavanapäivänä laitoin käden dunaan ja odottelin että ne tulisi edes haistelemaan. Yksi vähän uskalsi puolen tunnin jälkeen mutta sekin juoksi äkkiä pakoon. Noh, nytten on mennyt jo kuukausi siitä kun hiiret ovat tulleet ja joka päivä pidän kättäni dunassa enkä väkisin hiiriä ota käteen. Kaksi hiirtä on todella arkoja vieläkin. Yksi sentäs uskaltaa vähäsen kädelle tulla.. Mitä teen? :(

2

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Schitzophrenia

      Ensin sinun pitää hankkia tietoa hiiristä, jos et ole sitä vielä tehnyt.
      http://www.hiiret.fi/fin/lajit/
      www.hiirifoorumi.net
      On hyvin todennäköistä, että uroshiiret alkavat tappelemaan, mikäli ne ovat samassa asumuksessa. Jos ne alkavat tapella, sinun täytyy erottaa jokainen hiiri omaan asumukseen.
      Lisää asumuksista:
      http://hiirifoorumi.net/viewforum.php?f=31

      Karkuun meneminen on ihan normaalia, eikä se ole merkki arkuudesta. Sinun pitää rohkeasti pyydystää hiiret käsiteltäviksi, sillä muuten ne eivät ehkä koskaan tule kesyiksi jos et kesytä niitä kunnolla. Sinun täytyy nähdä vaivaa. Hännästä nostaminen on aivan normaali hiiren nostamistapa, eivätkä hiiret pane sitä pahakseen. Hiirifoorumilta löydät tietoa myös kesyttämisestä.

      • diibu

        Hiirtä kun hännästä nostaa, muista että se tehdään ottamalla kiinni vakaasti muttei kovasti hännänjuuresta EI hännänpäästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3366
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3156
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3004
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2928
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2871
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      87
      2646
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2460
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2311
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2175
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1943
    Aihe