Faunotar

simppe87

Olin haaveillut hiiristä jo muutaman vuoden. Kävelin eläinkauppaan etsimään koiralle ruokaa ja huomasin sielä olevan kesyhiiriä. No enköhän siitä innostunut ja kahden viikonpäästä menin valkkaamaan kolme urosta jotka olivat 2kk ikäisiä. Olin aivan ihmeissäni kun myyjä tarttui hiiriä hännästä ja nosteli laatikkoon. No siinä ajattelin sitten että ehkä se on sitten ihan normaali tapa, mutta itsi en tekisi niin.
Kotiin kun pääsin ja ajattelin siirtää hiireni dunaan, tuli minulle kauhea ongelma eteen. Hiiret ovat ihan arkoja ja juoksenteli ympyrää kun yritin ottaa niitä kiinni. Loppupelissä vain kippasin vähän laatikkoa dunan päällä että ne pääsisivät omaan kotiinsa enkä kiusaisi niitä enempää.
Seuraavanapäivänä laitoin käden dunaan ja odottelin että ne tulisi edes haistelemaan. Yksi vähän uskalsi puolen tunnin jälkeen mutta sekin juoksi äkkiä pakoon. Noh, nytten on mennyt jo kuukausi siitä kun hiiret ovat tulleet ja joka päivä pidän kättäni dunassa enkä väkisin hiiriä ota käteen. Kaksi hiirtä on todella arkoja vieläkin. Yksi sentäs uskaltaa vähäsen kädelle tulla.. Mitä teen? :(

2

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Schitzophrenia

      Ensin sinun pitää hankkia tietoa hiiristä, jos et ole sitä vielä tehnyt.
      http://www.hiiret.fi/fin/lajit/
      www.hiirifoorumi.net
      On hyvin todennäköistä, että uroshiiret alkavat tappelemaan, mikäli ne ovat samassa asumuksessa. Jos ne alkavat tapella, sinun täytyy erottaa jokainen hiiri omaan asumukseen.
      Lisää asumuksista:
      http://hiirifoorumi.net/viewforum.php?f=31

      Karkuun meneminen on ihan normaalia, eikä se ole merkki arkuudesta. Sinun pitää rohkeasti pyydystää hiiret käsiteltäviksi, sillä muuten ne eivät ehkä koskaan tule kesyiksi jos et kesytä niitä kunnolla. Sinun täytyy nähdä vaivaa. Hännästä nostaminen on aivan normaali hiiren nostamistapa, eivätkä hiiret pane sitä pahakseen. Hiirifoorumilta löydät tietoa myös kesyttämisestä.

      • diibu

        Hiirtä kun hännästä nostaa, muista että se tehdään ottamalla kiinni vakaasti muttei kovasti hännänjuuresta EI hännänpäästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11335
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3863
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      110
      3036
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      125
      2391
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2045
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      790
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      745
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe