Dollarit?

purejenkki

Monessa paikkaa sanottu, että esim. Via Zulil bussit ottavat vain dollareita. Pitääkö paikkansa? Ja kannattaako muuten varata dollareita?

4

683

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zede

      euroja mukaan ja noissa maksetaan CUC eli peso convertible eli niin sanotusti turistidollari.

    • Rane__

      Ei todellakaan kannata viedä jenkkidollareita Kuubaan. Euroja saa helposti (ja huomattavasti paremmalla kurssilla) vaihdettua turistipesoiksi joilla maksaminen onnistuu kaikkialla Kuubassa. Kuubassa on kaksi valuuttaa, nomi peso ja arvokkaampi ns. turistipeso. Ole tarkkana kun maksat turistipesoilla että saat takaisin myös niitä, etkä halpoja normi pesoja.

      • vinkkinä

        Jos vain tulee mahdolisuus (ja tuleehan se) kannattaa vaihtaa kadulla noita normipesoja. Niitä saa parillakympillä aikamoisen läjän verrattuna turistipesoihin. Ja normipesot käy kaikissa paikallisissa kuppiloissa, kaupoissa jne. Tulee nimitäin aika paljon halvemmaksi. Ainoastaan turistimestoissa normipesot ei välttämättä käy.


      • Zede
        vinkkinä kirjoitti:

        Jos vain tulee mahdolisuus (ja tuleehan se) kannattaa vaihtaa kadulla noita normipesoja. Niitä saa parillakympillä aikamoisen läjän verrattuna turistipesoihin. Ja normipesot käy kaikissa paikallisissa kuppiloissa, kaupoissa jne. Tulee nimitäin aika paljon halvemmaksi. Ainoastaan turistimestoissa normipesot ei välttämättä käy.

        Ihan hyvä vinkki, mutta kannattaa muistaa, ettei niillä normipesoilla pahemmin tavaraa ostella. Kaikki kunnon tavara on myynnissä turistipesoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      373
      1717
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1255
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1187
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      981
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      655
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      651
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      119
      562
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      553
    Aihe