Matti Vanhasesta mennään ohi jo viidakossakin.
http://leogg.wordpress.com/2009/11/13/nicaraguan-schools-go-ubuntu/
Nicaraguan koulut siirtyvät Gnu/Linuxiin (Ubuntuun). Syynä paitsi raha myös RIIPPUMATTOMUUS.
Tämä olisi hyvä kertoa myös pääministerillemme näin talvisodan alkamisen 70-vuotismuistopäivän lähestyessä.
http://leogg.wordpress.com/2009/11/13/nicaraguan-schools-go-ubuntu/
Nicaraguan koulut siirtyvät Gnu/Linuxiin (Ubuntuun). Syynä paitsi raha myös RIIPPUMATTOMUUS.
Tämä olisi hyvä kertoa myös pääministerillemme näin talvisodan alkamisen 70-vuotismuistopäivän lähestyessä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...eikä edes kellariin kahlehdittu orjatar kykene siirtämään Lahnasen ajatuksia kohti tietoyhteiskunnan välttämättömiä muutoksia (=avoimen standardien ohjelmisto).
Jättäkää muutama höyryävän kuuma uuniperuna COSS-tilaan ja odotelkaa että ravintoa saalistava Lahnanen hiipii paikalle. Kun Lahnanen iskee uuniperunoiden kimppuun sulkekaa COSS-tilan ovet ja ikkunat. Sitten näyttäkää Lahnaselle kuumaa uuniperunaa, vissypulloa ja kahlehdittua Zusan Rouskusen kuvaa ja sanokaa että joko a) kuuntelee ja saa kuuman uuniperunan vissyn kera tai b) syötte uuniperunan itse heti sen jälkeen kun olette avanneet Rouskusen kahleet ja hörineet vissyn tuulensuojaan.
Tässä ainoa mahdollisuus, ellei toimi niin se on voivoi ;D
Nicaragua on Latinalaisen Amerikan toiseksi köyhin maa ja kuuluu alhaisen tulotason maihin. Tässäkin tapauksessa linuxiin siirtyminen on ainoastaan rahakysymys, oppilaille ei pystytä tarjoamaan parasta. Sama suomessa, kun raha loppuu joudutaan opetuksen tasosta tinkimään... luokkakoot kasvaa... linux tekohengittää rapautuvaa atk-luokkaa jne.
HUOMIOITAVAA!
Yksikään koulu tahi kunta ei ole siirtynyt linuxiin linuxin itsensä vuoksi vaan talouden pakottamana. Mikäli lamaa ei olisi ei olisi myöskään linuxiin siirtymisiä. ja kun talous nousee niin linuxit jälleen korvataan laadukkaamilla ohjelmistoilla.
>...kuuluu alhaisen tulotason maihin.
Niin kuin Sveitsikin? ;)
http://www.desktoplinux.com/news/NS3995951203.html