Moro.Oisko joku joka olis perehtyny vecculin mallia B keskuslukituksen saloihin.Ongelma on ettei lukitse repsikan puolen ovia.Auto on vm-97.Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
Keskuslukitus!!!!!!
9
2247
Vastaukset
- Opel lock
Jeps! Keskus lukitus toimii seuraavan ohjeen mukaisesti. Paina avaimen nappulaa, jossa suljetun oven kuva, tällöin keskuslukittuu kaikki ovet, mukaanlukien mainitsemasi repsikan ovet. Avataksesi keskuslukituksen, paina avaimesta nappulaa, jossa avonaisen oven kuva, tällöin keskuslukitus avaa kaikki ovet. Näillä ohjeilla pelaa varmasti kaikkien ovien lukitus ja avaaminen. Voit tarkistaa asian myös kuljettajan käsikirjasta tai valtuutetusta Opelhuollosta.
- Sähläri334
Vikoja voi olla monia: Johto poikki, mikä on kyllä aika epätodennäköistä. Opelin ollessa kyseessä tavallista voi olla maadoitusvikakin. Todennäköisintä kuitenkin on, että repsikan oven sisällä oleva murikka on laiskistunut aikaa myöten. Melkein yhtä todennäköistä on, että keskusyksikkö, joka on kuskin oven sisällä, on viallinen.
Irroita repsikan oven pahvit ja tarkista sieltä sähköosien kunto ensiksi.- Sähläri334
Jos molemmat oikean puolen ovet eivät toimi, niin vika on keskusyksikössä!
- lepo
Sähläri334 kirjoitti:
Jos molemmat oikean puolen ovet eivät toimi, niin vika on keskusyksikössä!
Kiitti "sählärille" siinähän niitä vaihtoehtoja tulikin useita.
- ????
lepo kirjoitti:
Kiitti "sählärille" siinähän niitä vaihtoehtoja tulikin useita.
Itselläni takaovet temppuilevat, sama auto, vuosimalli vaan 96- Kuskin puolen taka ovi pysyy kiinni koko ajan, paitsi jos sisältä itse avaa, ja hantin puolen takaovi taas aukeaa yleensä mutta harvoin menee kiinni.. missä tässä voisi olla kyse ??
- säätöä
???? kirjoitti:
Itselläni takaovet temppuilevat, sama auto, vuosimalli vaan 96- Kuskin puolen taka ovi pysyy kiinni koko ajan, paitsi jos sisältä itse avaa, ja hantin puolen takaovi taas aukeaa yleensä mutta harvoin menee kiinni.. missä tässä voisi olla kyse ??
Voi olla moottori menny tai johdoissa häikkää. Ostin joku aika opelin ja keskuslukko ei toiminu oikealla puolella, oli menny apukuskin oven moottori ja taakse ei tuu virtaa( johdot jostain kohalta poikki tai irti). Joku boxi muuten sijaitsee apukuskin jalkatilassa.....
- Ope Lix
Lisäyksenä näihin että kovemmilla pakkasilla lienee varsin tyypillistä että alkaa opeleiden keskuslukot reistaamaan, mutta tästä nyt ei taida olla kyse tässä.
Omassa vectrassa vaan nyt ku -20 pakkaset iski niin heti puolet ovista pois pelistä ja lopulta ei toiminut kuin peräluukun lukko. Kun ilma lämpeni -10 asteeseen niin alkoi taas kaikki pelittään.- B-malli
Huomasin sellaisen ilmiön, että jos avainta ensin lämmittää kädessä, ja kun se on ollut muutaman sekunnin lukossa, niin jumi irtoaa. Joulun tienoilla puhalsin reikään tukankuivamella, vielä aiemmin olin hinkannut kynttilää avaimeen ja siitä edelleen lukkoon, toivoen sen olevan ikäänkuin teflonia. En tosin ole ihan varma sen tehosta.
- vecculi82
yleensä repsikan puolen moottori kämähtää ja jos lukon haluaa toimivaksi niin ei muuta kun ruuvari käteen ja vaihtamaan,tosin jotta saisi toimivan moottorin on koko oveen vaihdettava koko lukkopesä kun keskuslukon moottori on samassa lukkopesässä kiinteänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2431776Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys131182Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi1981132Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851085Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60873TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18864- 51806
- 58775
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61753Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva125747