Kertokaa mitä maksaa lentokentältä taksi patong beachille? Entä onko taksi kuskit kusettajia esim. lentokentän läheisyydessä tai muuten?
Taksit
Matkaan...
121199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hei. Hinta vähän vaihtelee, mutta alle tonnilla pääset varmasti. Jotkut kehuu pääseensä kentältä Patongille alle viidensadan. Itse maksoin vuosi sitten muistaakseni 600. Siis bathia, ei euroa. Hyvää lomaa sulle!
tästä tiedosta
taxi-meter maksaa kentältä patongille noin 400-500b
kun tulet phuketin kentän ovesta ulos, niin käänny oikealle ja noin 70m päässä on taxi-meter koppi. sano siinä mihin olet menossa ja saat lapun mitä saa maksaa....ja eikun kyytiin.
nämä siis virallisia takseja, kentän sisällä ja oven ulkopuolella olevat kyydin tarjoajat eivät ole.
600 bahtia, sovin hotellin (Anchalee Inn) kanssa, siis haetaan kentältä ja viedään hotelliin Patong Becahille.
Tuo "pati" helppo muuten muuttaa euroiksi, kun ottaa kaksi nollaa pois ja kertoo kahdella.
600/100x2=12€ hyvää matkaa! ;o) Tapsa
vielä kerran asiallisista vastauksista!!!
ja vielä viime kuun hinta välillä Lentokenttä-Patong taximeterillä 380 baht.
Mittari oli päällä koko matkan ajan.
Toki 500 annettiin. Jäi hyvä mieli meille ja kuskille :).
Tiesitkö että se antamasi 120thb tippi on jo "normaali tuloisen" paikallisen puolen päivän palkka :) Vaikkakin Phuket on jo hinnoiteltu valmiiksi kohtalaisen korkealle, ei se minun mielestä tarkoita, että tippejäkin pitää antaa suhteessa paljon.
Eikös se Madonna antanut HulluPoron portsareille 10000 dollaria baarista lähtiessään,,eikä ole ikumaalimassa Levillä käynykkään.
Ei ne tuommoiset tipit oo meikäläisten rahoissa paljon niille köyhille taksi kuskeille. Tosiaan kun saa miellyttävän ja turvallisen kyytin, on mukava maksaakkin ja ei sinne köyhät pysty Thaimaaseen matkustamaankaan!
kopilta kyyti n.450 patia(mittaritaxi)
Patong-lentokenttä 550 bat . Jakelivat lappusia kadulla joissa lupasivat kuljettaa 450 bat. Jos sinkkuna matkalla kannattaa ottaa paikka minibussiin. Tullessa,siis lentokenttä-Patong 150bat. !!
Joo mittariauton kyyti maksaa 450-500 baht.