Kaksi sähkömittaria...

excalibur77

eli omistan talon joka on 2 perheen talo nyt vanhenmat asuvat toisella ja itse toisella eli onko mahdollista vaihtaa yhteen mittariin ..taloon tulee 1 pääkaapeli??

5

5321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep jep

      no riippuuhan se monestakin asiasta, mutta tottakai se on mahdollista. Voi tietty olla ettei ole järkevää tahi taloudellista, riippuen miten tehty mut mahdollista se on.

    • Mahdollista on, mutta järkevyydestä voi olla eri mieltä. Jos molemmille tulee omat perusmaksut yms. niin tulee hieman ylimääräisiä kuluja.

      Toisaalta myydessä tai vanhempien kuollessa ja sen osan laittamista vuokralle on etuna erilliset mittarit ja mahdollinen vuokralainen maksaa omasta kulutuksestaan. Myös jos lapsi muuttaa sille puolelle sitten myöhemmin on mahdollisen elämään oppimisen ja tukien kannalta oma mittari hyvä vaihtoehto.

      Tietysti jos mittarista luopuu, saa kenties takaisin osan liittymismaksusta. Ja sitten voi tarvittaessa epävirallisella mittarilla seurata sen asunnon sähkönkulutusta.

      Kannattaa kysyä kyllä sähkölaitokselta mahdolliset vaihtoehdot, niin saa sinne alueelle sopivat vaihtoehdot.

    • ex-sähäri

      Taloon on kuitenkin maksettu kaksi liittymää. Jos liitymästä luopuu niin käsittääkseni alkuperäinen hinta palautetaan, vähennettynä purkukulut = tosi vähän. Uuden liittymän hankkiminen joskus tulevaisuudessa maksaisi taas lisää.

      Voit säästää liittymän kk-maksut. Paljon sitten lienee teidän alueen yhtiössä?

      Liittymän voi myös laittaa "seisontaan". Se voisi ehkä olla fiksumpi juttu.

      Se on sitten asia erkseen että riittääkö yksi liittymä kumpaankin asuntoon. Jos sulakekokoa kasvatetaan, niin se maksaa lisää ja voi olla että kk-hinta menee taas aika lähelle kahta pienempää.

      Paras kysyä vaihtoehdot ja kustannukset paikallisesta yhtiöstä.

      • että kyseessä

        voisi olla ns. evakkotalo, tai vanhanajan "paritalo" (piian asunto jne...), milloin kyseessä on yksi liittymä ja se toinen mittari on vain jälkimmäisen perässä, milloin mittarin poisto/keskuksen vaihto on erittäin helppo toimenpide. Näet sähkölaskusta helposti miten asia on, eli saatko kaksi erillistä laskua, tai yhden laskun missä on kahden eri mittarin lukemat (kaksi eri kWh lukua) Jos tulee vain yksi lasku, niin voit heittää toisella mittarilla vesilintua.


      • laske kannattaako

        ja sähköyhtiöt eivät palauta liittymismaksuja. Liittymän perusmaksu perustuu sulakekokoon, tosin kyllä mittaristakin menee muutaman euro kuukaudessa, mut noilla muutannuskustannuksilla menee muutama ennenku saat hyötyä. Ja sit joutuu aina miettii sitä sähkölaskuu et mites se sitten maksetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      91
      2111
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1825
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1350
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1241
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1039
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      55
      978
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      280
      884
    Aihe