Kaksi sähkömittaria...

excalibur77

eli omistan talon joka on 2 perheen talo nyt vanhenmat asuvat toisella ja itse toisella eli onko mahdollista vaihtaa yhteen mittariin ..taloon tulee 1 pääkaapeli??

5

5381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep jep

      no riippuuhan se monestakin asiasta, mutta tottakai se on mahdollista. Voi tietty olla ettei ole järkevää tahi taloudellista, riippuen miten tehty mut mahdollista se on.

    • Mahdollista on, mutta järkevyydestä voi olla eri mieltä. Jos molemmille tulee omat perusmaksut yms. niin tulee hieman ylimääräisiä kuluja.

      Toisaalta myydessä tai vanhempien kuollessa ja sen osan laittamista vuokralle on etuna erilliset mittarit ja mahdollinen vuokralainen maksaa omasta kulutuksestaan. Myös jos lapsi muuttaa sille puolelle sitten myöhemmin on mahdollisen elämään oppimisen ja tukien kannalta oma mittari hyvä vaihtoehto.

      Tietysti jos mittarista luopuu, saa kenties takaisin osan liittymismaksusta. Ja sitten voi tarvittaessa epävirallisella mittarilla seurata sen asunnon sähkönkulutusta.

      Kannattaa kysyä kyllä sähkölaitokselta mahdolliset vaihtoehdot, niin saa sinne alueelle sopivat vaihtoehdot.

    • ex-sähäri

      Taloon on kuitenkin maksettu kaksi liittymää. Jos liitymästä luopuu niin käsittääkseni alkuperäinen hinta palautetaan, vähennettynä purkukulut = tosi vähän. Uuden liittymän hankkiminen joskus tulevaisuudessa maksaisi taas lisää.

      Voit säästää liittymän kk-maksut. Paljon sitten lienee teidän alueen yhtiössä?

      Liittymän voi myös laittaa "seisontaan". Se voisi ehkä olla fiksumpi juttu.

      Se on sitten asia erkseen että riittääkö yksi liittymä kumpaankin asuntoon. Jos sulakekokoa kasvatetaan, niin se maksaa lisää ja voi olla että kk-hinta menee taas aika lähelle kahta pienempää.

      Paras kysyä vaihtoehdot ja kustannukset paikallisesta yhtiöstä.

      • että kyseessä

        voisi olla ns. evakkotalo, tai vanhanajan "paritalo" (piian asunto jne...), milloin kyseessä on yksi liittymä ja se toinen mittari on vain jälkimmäisen perässä, milloin mittarin poisto/keskuksen vaihto on erittäin helppo toimenpide. Näet sähkölaskusta helposti miten asia on, eli saatko kaksi erillistä laskua, tai yhden laskun missä on kahden eri mittarin lukemat (kaksi eri kWh lukua) Jos tulee vain yksi lasku, niin voit heittää toisella mittarilla vesilintua.


      • laske kannattaako

        ja sähköyhtiöt eivät palauta liittymismaksuja. Liittymän perusmaksu perustuu sulakekokoon, tosin kyllä mittaristakin menee muutaman euro kuukaudessa, mut noilla muutannuskustannuksilla menee muutama ennenku saat hyötyä. Ja sit joutuu aina miettii sitä sähkölaskuu et mites se sitten maksetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3445
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2579
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      116
      2550
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2195
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1703
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1604
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1546
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      137
      1267
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1156
    Aihe