...matoja, trojaneita ym. haittaohjelmia? Mikä on se voima joka saa ihmisen pulittamaan 199-299 €uroa käyttöjärjestelmästä joka ei anna niin minkäänlaista turvaa ja suojaa näitä haitakkeita vastaan? Ja miksi he sietävät kaikki nämä bsod:t, rebootit ja sekä väistämättömät tietoturvaohjelmat koneissaan?
Eikö olisi jo korkea aika suorittaa tieteellinen tutkimus 2000-luvun Windows-ihmisten aivotoiminnasta? Vai onko kaikki ymmärrettävä lähinnä laumaeläimen käyttäytymispsykologian näkökulmasta käsin? Voisiko erehtymätön Petteri Järvinen valoittaa näkökulmaa tähän problematiikkaan?
Eikö olisi jo korkea aika suorittaa tieteellinen tutkimus 2000-luvun Windows-ihmisten aivotoiminnasta? Vai onko kaikki ymmärrettävä lähinnä laumaeläimen käyttäytymispsykologian näkökulmasta käsin? Voisiko erehtymätön Petteri Järvinen valoittaa näkökulmaa tähän problematiikkaan?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Varmaan siksi kun Linux-distroissa on liikaa säätämistä ja Macit ovat liian kalliita.
Onko sun-java6-pluginin asentaminen pakettihallinnonkautta liian ylivoimainen tehtävä Lahnaselle?
Ilmeisesti on.. Etenkin kun tuo käy helpommin kuin Windowsilla mutta hölmöläiset tekee asiat aina vaikemmin päin kun ovat opetelleet hommat nurinkurisesti.
Ei minun tarvi Ubuntussa erikseen noita asennella, ubuntu-restricted-extras paketissa on kaikki tarvitsemani multimediaan liittyvä, on fläshit ja javat ja koodekit sun muut...
...joten turha edes odottaa hänen kykenevän asentamaan mitään edes pakettihallinnon kautta.
Albert Einstein:
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
Kyllä tuo iso-A oli sitten viisas mies ;D
...tutkimista. Papukaijamerkki sille joka selittää tällaisen käyttäytymisen. Osa tälläkin palstalla vielä kehuu sitä! ;)
Koska ihmiset luulevat, että on normaalia käyttää järjestelmää, joka imee kaikenmaailman virukset ja haittaohjelmat..
Mutta kuitenkin suurin syy on se, että luullaan naapurikin kärsivän samoista ongelmista, ja halutaan osoittaa yhteenkuuluvuuden tunnetta jakamalla sama kärsimys.. ;)
>...että on normaalia käyttää järjestelmää, joka imee...
Kaikki normaalikansalaisen käyttöön tarkoitetut oppaat sanovat että JOKAISESSA tietokoneessa pitää olla virusturva. ;)
Kun F-sikarin porukka tarjoaa saunaillan ja korikaupalla kaljaa viestintäministeriölle jos kehoittavat että vietetään suomessa vähän jotain tietoturvapäivää ja opastetaan kaikkia asentamaan koneelle ajantasainen "tietoturva".....
...Windowsissa, vaan haittaohjelmat (toki viruksetkin ovat osa haittaohjelmapääluokkaa). Haittaohjelmat ovat omalla tavallaan hyydyttämässä konetta. Äskettäin julkaistun arvion mukaan kaikista windows-koneista peräti 80%:ssa olisi vähintäin yksi haittaohjelma koneessa. Arvio tuskin on liioiteltu. Jos ottaisimme käsittelyyn kotitietokoneet joissa vähintäin 2 vuotta vanha Windows sisässä olisi osuus vielä suurempi (todennäköisesti yli 90%).
Lisäksi Windows-koneen ongelma konkretisoituu järjestelmän uudelleenasennuksen jälkeen. Hyvin monelle (ml. minä itse) on tullut ikävänä yllätyksenä se, että uudelleenasennuksen jälkeen koneen toiminta on kaikkea muuta kuin ensiasennuksen jälkeen (siis valmiinasennuksen). Xp:n uudelleen asennus pari vuotta sitten oli kuvaava esimerkki. Valtavan työn lisäksi toiminta koneessa on raskasta eikä Service Pack päivitys onnistunut ollenkaan. Myös laitteiston tunnistamisessa ilmeni yllättäviä ongelmia. Lopulta tympäännyin koko Windows Xp:hen ja siirryin kokonaan vain Linuxin käyttöön. Päätöstä ei ole tarvinnus sen koomin katua.
Koko kirjoituksessa ei ollut sanaakaan totta eli aivan loistava sodat palstan juttu.
Hyvä.
käyttöjärjestelmä, vaan sen ydin.
Linuxilla et tee mitään.
Eräässä kierrätyskeskuksessa on sellainen tilanne että kaikkein paskimpiin koneisiin jotka maksavat 35€, yleisimmin 40€ on asennettuna ubuntu 8.jotakin kun Windows lisenssitarraa ei ole. Nämä koneet killuvat siellä hyllyissä ikuisesti vaikka ovat halpoja.
Halvimmat XP tarralla varustetut koneet maksavat 70€ ja siitä ylöspäin. Kalleimmat koneet maksavat yli 200€ joita oli vain 2 kpl, nämä sisälsivät Vistan.
Eli jälleen kerran:
Paska EI kelpaa edes ilmaiseksi!!!!
Niin ja se jonka kaikki jo oikeasti tietävätkin:
Vista 1.5 v: 0 bsod, 0 haittaohjelmaa, rebootteja vähintään 1/kk, 1 ilmainen avast killuu apuna taustalla joka hoitaa 100% itse itsensä.
"Eräässä kierrätyskeskuksessa on sellainen tilanne että kaikkein paskimpiin koneisiin jotka maksavat 35€, yleisimmin 40€ on asennettuna ubuntu 8.jotakin kun Windows lisenssitarraa ei ole."
No kuka nyt paskoja koneita haluisi. Eihän se Ubuntusta ole kiinni jos on paska kone. Ubuntuhan on ensisijaisesti suunnattu uusiin koneisiin..