SNS Automatic irrottaminen

Siteenvaihto

Miten saan irrotettua sns Automatic -siteiden etummaisen ruuvin suksesta? Sehän sijaitsee painikkeen alla, mutta en uskalla voimalla vääntää irti...

14

10202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suksiasentaja

      pitää porata pois pohjan kautta

      • SIteenvaihtaja

        miten sen saa kiinni uuteen sukseen.


    • Pyry-Tuisku

      Liikkuva kappale on sokkaneulalla kiinni, joten työnnä sokkaneula sivusta pois, niin pääset ruuviin käsiksi.

      • Siteenvaihtaja

        Kiitos. Sitä sokkaa koputtelinkin jo, mutta en uskaltanut käyttää voimaa. Kokeilen kohta uudelleen.


      • Pyry-Tuisku
        Siteenvaihtaja kirjoitti:

        Kiitos. Sitä sokkaa koputtelinkin jo, mutta en uskaltanut käyttää voimaa. Kokeilen kohta uudelleen.

        Katso suunta. Työnnä piikillä oikeaan suuntaan. Ei pitäisi tarvita raakaa voimaa.


      • Johan 123
        Pyry-Tuisku kirjoitti:

        Katso suunta. Työnnä piikillä oikeaan suuntaan. Ei pitäisi tarvita raakaa voimaa.

        Isolla ruuvimeissilillä painat alaspäin ja vähän etuviistoon niin se osa irtoaa.Ei tarvitse sitä sokkaa irrottaa.Juuri vaihdoin tytön uusiin suksiin siteet.


      • Siteenvaihtaja
        Johan 123 kirjoitti:

        Isolla ruuvimeissilillä painat alaspäin ja vähän etuviistoon niin se osa irtoaa.Ei tarvitse sitä sokkaa irrottaa.Juuri vaihdoin tytön uusiin suksiin siteet.

        Sain siteet vaihdetuksi. Se sokka on tosiaan syytä naputella oikeaan suuntaan. Sillä tavoin se lähti lopulta varsin kivuttomasti. Ilmeisesti myös sokkaa vaihtamatta irtoaisivat kun asiaa tarkastelin. Eivätköhän nuo Automatic-siteet toimi ainakin perinteisen suksissa ihan hyvin.

        Olisikohan muuten jollakin ylimääräisiä Tyrolia txc -siteitä... Kaapissa on yhdet vanhat monot sitä laatua, mutta siteitä ei löydy.


      • pjt
        Johan 123 kirjoitti:

        Isolla ruuvimeissilillä painat alaspäin ja vähän etuviistoon niin se osa irtoaa.Ei tarvitse sitä sokkaa irrottaa.Juuri vaihdoin tytön uusiin suksiin siteet.

        Vielä tarkennus edelliseen, koska tätä ketjua luettuani en hommaan heti hahmottanut, mutta onnistuin vähän aikaa ihmeteltyäni.

        Eli isohko litteä ruuvimeisseli, tungetaan sen kärki salpapalan ja siteen rungon väliin, painetaan alaspäin, ja sitten käännetään meisselin perää kohti suksen kärkeä koko ajan alas painaen. Tällöin salpapalan kiinnitys irtoaa. Käännetään meisseli takaisin; nyt salpapalan takaosa nousee ylös ja se on helposti irrotettavissa, ja siteen kiinnitysruuvi näkyvissä.


    • Brina

      Todella hyvä ja tarpeellinen neuvo! Paljon kiitoksia sen antajalle ja mukavaa hiihtokevättä!

      • Tomppa H

        YouTube tietää kaiken ! Tämä on kait Tsekin-kielinen mutta se ei haittaa koska kuvamatsku on niin hyvä. Nyt tuunaamaan skimboja...
        http://www.youtube.com/watch?v=W9lBVLV-EPc

        Eli noilla ohjeilla saa SNS-profiilin (ehkä muutkin) siteet irti suxesta.


    • uusavuton333

      Kiitos neuvosta!👍

    • paljasjaloinsukselta

      SNS Automatik pitäisi kieltää lailla. Se on vaarallinen, jos hiihtää loskassa tai siteeseen pääsee vettä. Kun se jäätyy, ei sidettä saa painettua auki kuin sulattamalla.

      • Anonyymi

        Huomasin tämän vanhan ketjun, kun yritin löytää vastausta tähän jäätämisongelmaan. Toisen suksen side jäätyy kiinni tuon tuosta, ihan pikkupakkasillakin. Monesti olen joutunut riisumaan
        jalasta monon, jossa suksi kiinni, ja ajamaan kotiin sukkasillani. Joskus taas on jäänyt latukahvilakäynti väliin, kun ei saa suksea irti.
        Uskaltaisikohan siteeseen yrittää lukkosulaa, voiko siitä olla haittaa siteen muoviosille?


    • Anonyymi

      Eikös olis aika siirtyä 2020 luvulle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      136
      7580
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7051
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3593
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      137
      3216
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2754
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2298
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe