Tuli ongelma. Lieneekö ratkaisua?
Taulukot A ja B ovat käytössä. Taulukkoon A, soluun B2 syötetään CC.
Taulukossa B on vastaava kirjainyhdistelmä CC ja sen vieressä olevat 3 solua sisältävät kiinteätä tietoa. Samaten löytyy DD ja sen vieressä olevat 3 solua sisältävät kiinteätä tietoa.
Kun nyt kirjoitetaan tuo CC tai DD taulukkoon A, soluun B2, onko mahdollista että solun B2 viereen kopioidaan taulukosta B ne kiinteän tiedon solut?
Vähän sekavaa...mutta mutta...
kopiointi automaattisesti
6
377
Vastaukset
- ...
=VLOOKUP(B2;Taulukko2.A1:D2;2;0)
ja kopioi vasemmalle- ...
ei vasemmalle vaan oikealle
- ...
=VLOOKUP($A2;Taulukko2.$A$1:$D$2;COLUMN();0)
- Taukki1st
Kun nyt on soluissa A1 ja B1 molemmissa yksi kirjain A tai B tai C jne... Onko mitään keinoa saada nämä kirjaimet yhdistettyä soluun C1? Eli jos A1 = B ja B1 = F niin saisi automaattisesti C1 = BF.
Yksinkertainen juttu ajatuksena, mutta teepäs se sitten. Aakkosia on tällä hetkellä käytettävissä kuitenkin A-F. Että rajallinen määrä yhdistelmiä, jos niinkuin jotain muuta kautta yrittäisi. Tekisi valmiit yhdistelmät ja jotenkin sieltä etsisi. - ...
Taukki1st kirjoitti:
Kun nyt on soluissa A1 ja B1 molemmissa yksi kirjain A tai B tai C jne... Onko mitään keinoa saada nämä kirjaimet yhdistettyä soluun C1? Eli jos A1 = B ja B1 = F niin saisi automaattisesti C1 = BF.
Yksinkertainen juttu ajatuksena, mutta teepäs se sitten. Aakkosia on tällä hetkellä käytettävissä kuitenkin A-F. Että rajallinen määrä yhdistelmiä, jos niinkuin jotain muuta kautta yrittäisi. Tekisi valmiit yhdistelmät ja jotenkin sieltä etsisi.=A1 & B1
vai onko tässä jokin koira haudattuna? - Taukki1st
... kirjoitti:
=A1 & B1
vai onko tässä jokin koira haudattuna?KIITOSKIITOSKIIITOSSS!!! Ei koiraa haudattuna, mutta ihan tumpelo tän ohjelman kanssa. Helppo olla nimimerkkini veroinen.
Pääsisi ohjelmoinnin juonesta kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4095989- 815333
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484364- 523931
- 523729
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653429Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1083199Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205