missähän on vikaa kun primerassa(vm 2001)lasinpyyhkimet kitisevät pyyhittäessä aina olen vaihtanut monenlaisia sulkia halvoista kalliisiin ja aina vaan kitiesee aika lujastikin
kun sulat nostaa ylös niin silloin ei ääntä mutta kun lasissa kinni niin sitten heti alkaa
yleensä silikoniset hiljasia mutta nyt ei vaikuta
kun sulat nostaa ylös niin silloin ei ääntä mutta kun lasissa kinni niin sitten heti alkaa
yleensä silikoniset hiljasia mutta nyt ei vaikuta
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vinkuminen johtuu lasinpyyhkimen akselilla olevan muoviholkin voitelun kuivumisesta. Suht helppo korjata itsekkin.
Ruuvaa irti pyyhkimet varsineen, merkkaa asento! Ota irti suoja ritilä, on kiinni muutamilla muovi "pinnillä". Sitten näkyvätkin jo valkoiset muoviholkit joista tulee se pyyhkimien käyttöakseli läpi. Muistaakseni holkit irtoavat vetäisemällä, rasvaa akseli ja holkin sisäpuoli hyvin vaseliinillä. Kokoa päinvastaisessa järjestyksessä.
Omassani kitinä ei loppunut rasvaamalla (ei saa kunnolla rasvattua), pyyhkijän akselin holkit oli niin tiukassa että ei saanu ehjänä pois. Hain purkaamolta P10:n varret, sopi ainakin -99 malliin ja paremmat kuin alkuperäiset, pronssi laakerit, puhdistin ja voitelin. Käyttövivut lähtee helposti pallonivelestä meisselillä kampeamalla. Uudet on aika kalliit, purkaamo hinnat n. 30-50 €.