Kivijärvellä

24

se jatkuu kunnanjohtajan haku! Neittanmäki fiksuna miehenä ymmärsi heti, missä hölmölä sijaitsee ja nosti kytkintä.

11

2016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      pikkukunnissa kunnanjohtajalla on sama kohtalo kuin kiiskellä urmaksen syleilyssä-apupoikana.

    • Tuppulylä

      Eikö se olekiin jo pitkkään todettu, että nämä pitäjät ovat tuppykyliä.


      Kuka fiksu tulee näille seutukunnille silmätikuksi ?

      • Karstunen

        Sanovat jotta Kivijärven tytöt haisee muikulle . Lieneekö jutussa perää kun ei ole kokemusta meikäläisellä.


      • stenu
        Karstunen kirjoitti:

        Sanovat jotta Kivijärven tytöt haisee muikulle . Lieneekö jutussa perää kun ei ole kokemusta meikäläisellä.

        Sillille ne haisee!


    • Pärstä

      Jos valtuuston puheenjohtaja suhtautuu varauksellisesti jo heti alussa, niin kunnanjohtaja on tuhoon tuomittu. Vähitellen saataisiin kaikki uskomaan, että erottaahan se johtaja pitäisi. Kivijärvi on kuoleva kunta. Se joutuu yhdistymään joka tapauksessa johonkin suuntaan.

      Neittaamäen kannattaisi pyrkiä pois Keski-Suomesta. Täällä rappeutuneet vanhat patut eivät näytä antavan arvoa hänelle. Jos mies on ollut kaksi kautta eduskunnassa, ei hän voi olla ihan kamalan huono.

    • hauskaaseikkailua

      Aika hauska juttu Kivijärveltä no Heitjärveltä, kun löysimme metsästä sellaisen vanhan pontikkatehtaan, eli Mannisen sieltä mäeltä, sieltä missä on ollut vanha talokin joka on joskus palanut:

      Kävimme tutkimassa metallinpaljastimella kerran, että löytyisikö jotain vanhoja kolikoita, mutta se on niin täynnä rautaa siellä se paikka, että mahdoton löytää mitään sieltä.

      Tosiaan Heitjärvelle teimme sellaisen projektin että poistimme isoja haukia oikein urakalla sieltä uistelemalla, kuhia on alkanut tulemaan sieltä nyt paljon.

      Ihan hauska harraste metallinpaljastimella tutkia juttuja, Mannisen isäntä taisi siivota metsää joka on siitä mäeltä Heitjärven suuntaan, antoi että saa otta polttopuiksi omaan käyttöön siitä.. toinen mökki on siellä Förstin naapurissa rannalla sitten.

      On kyllä kaunis paikka tuo Heitjärvi.

    • hauskaaseikkailua

      Tuo kalastuslupien myyjä, se kyläkaupanpitäjä, kerran yritettiin ostaa oikein virallisia kalastuslupia, ei se myynyt meille ollenkaan lupia kun on 2x luvat siinä omistusoikeuksien kautta, kun on vain valtion kalastuskortti. Monesti isännät ja tuo taitaa en muista mikä nimi onkaan Kivijärven kalastuksen valvojakin joskus kysellyt että minkälaista saalista on tullut jne.

      Nyt olisi kyllä sellaiset kelit Heitjärvellä joka viitsii syysmyrskyyn sinne lähteä varmaan hyvät apajat, aika iso selkä on siinä sitten.

    • heitjärventouhuja

      On muuten moni uistelija jäänyt uistimineen kiinni Heitjärvellä, jos ei tiedä miten pitää ajaa.

      Ollaan katsottu joskus veljen kanssa: aivan varmasti on uistimet pohjassa jos noin ajavat. Noh siinähän oppivat.

      Ja ikivanha maastokartta on ainoa ohje sitten mitä on jos ei tiedä, vaikka mitä mutkia on kyllä pohjassa, jos ei tiedä niin kyllä yllättyy joku tulija. Ei auta kaikuluotain kun se tulee perässä, on myöhäistä.

      Joskus kalareissulla pitäisi kyllä käydä Mannisen isännän luona kylässä huvin vuoksi, kerran meinasimme veljen kanssa käydä, mutta emme olleet sitten varmoja että onkohan se isäntä kotona sitten, olisimme ajaneet laituriin ja menneet kyläilemään kalareissun lomassa siinä..

    • joskalastelevatsielä

      Maamerkit Heitjärvellä.

      Toivottavasti jotkut isännät jatkaisivat tuota projektia nostamalla vaan kaikki hauet pois mitä tulee, ei saa päästää yhtäkään takaisin, vaikka kompostiin jos ei syö.
      Muille kaloille enemmän tilaa jotta eivät joudu haukien suihin. Tuo on kanssa ovela paikka miten pääsee Mannisen laiturille veneellä, veden alla on sellainen aika pitkä rivistö kiviä veden alla pohjois-etelä suunnassa ja vielä 1 iso on sitten suoraan edessä jos menee etelän suuntaan sieltä.
      1 aukko on siinä kivijonossa itä-länsi -suunnassa josta pääsee ajamaan.

      Tuolla saattaa olla vesi nyt niin korkealla että joku Jauhoniemen matalikkokin on näkymättömissä, ja tuo on iso matalikko.
      Yleensä tuolla näkyy vedestä aina joku kivi matalikon merkiksi, pitää kiertää tuo aina, muuten on aivan varmasti karilla siellä.

    • 321312424214

      Joku illan tarina vielä Heitjärveltä, hauskoja, kiersimmme tuon Jauhoniemen matalikon, siellä on sellainen hiekkainen niemi, on matala, sieltäkin sen voi kyllä kiertää, siellä oli joku isäntä polttelemassa piippua kiven päällä kyseli että minkälaista saalista on tullut, ei ollut tullut paljon joku 1 hauki taisi olla saaliina, joka asuu siellä joo sillä on kai joku komea tervattu vene ja Kivelästä eteenpäin, ja kuuluu kai metsästysporukoihin myös.

      Mutta mistä kunnanjohtaja sitten Kivijärvelle, siinä onkin kysymys, 1 ehdotus: heittäkää kahdella nopalla numerot vaikka että kenet määräätte.

    • Anonyymi

      Onpas ollu pitkään hiljaista tällä palstalla. Neittaanmäki savustettiin paikallisen kansanedustajan ja sen tukijoukkojen toimesta pois Kivijärveltä. Mutta tämä nykyi
      nen kunnanjohtaja Heppikangas... Siitä ei "juristi " enää tyhmemmäksi voi tulla.
      Kertokaapa yksi sen tekemä työllistämishanke Kivijärvellä?? Nyt se on saamassa
      tahtonsa läpi saada kunnalle oma linja-auto!!! Tuhoon tuomittu yritys, joka tulee
      vielä kalliiksi veronmaksajille. Kohta ei ole kunnassa yhtään taksia, eikä linja-auto
      reittejä tänne , eikä täältä pois. Lottovoitto kunnalle, jos tuon Heppikankaan joku
      muu kunta huolisi johtajakseen. On sillä kyllä niin paljon virkavirheitä, että kyllä
      siitä vielä eroon päästään. Kaikkien pitää muistaa äänestää seuraavissa vaaleissa
      koko nykyinen " viisasten kerho" uuteen uskoon, vaikka kriisikunta silloin jo ol-
      laankin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      78
      4321
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      175
      3434
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      126
      3323
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2764
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      220
      2570
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      20
      2225
    7. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2038
    8. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2026
    9. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1974
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1923
    Aihe