Ostin Buffalon langattoman reitittimen, ja asensin sen ohjeiden mukaisesti paikalleen. Verkko ei kuitenkaan alkanut toimimaan langattomasti. Koneessani on wlan ja myös naapurin käytössä oleva langaton yhteys toimii koneessani seinienkin läpi. Oma langallinen yhteys toimii.
Tuleeko kenellekään mitään mieleen, että missä homma olisi mennyt vikaan?
Tuleeko kenellekään mitään mieleen, että missä homma olisi mennyt vikaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet laittanut sen naapurin WLAN: in ensisijaiseksi langattomaksi verkoksi. Onko se suojaamaton yhteys, vai antaako hän todellakin salasanat ja kaikki sulle? Katkaise yhteys naapurin verkkoon ja poista naapurin verkko ensisijaisesta ja laita oma verkkosi ensisijaiseksi verkoksi. Se verkkopiuha pitää tietenkin vetää irti ja poistaa langallinen sovitin käytöstä. Voi siinä tietenkin olla pidemmänpuoleinen pätkintäkin menossa, mutta se on vain eräs WLAN: in ominaisuuksista eikä vika.
Ei kun naapurin salasanat tukiasemaan on kiinitetty / lukittu PIN korttiin joten ensin pitää naapurin koneesta luoda kiekko jolla rakentaa naapurin koneesta väylän / reitin Internettiin .
Miten naapurisi kiekon loi sinulle jos et tiedä ja niin oikein napsauta niitä pieniä ohjauspalkin tietokone kuvaajia ( verkko ) oikealla alhaalla ja valitse verkko jossa ei ole jokin kone ( naapurisi tekemä kiekko ) väylänä internettiin .
Naapurin koneeseen joutuu ilman kiekkoakin varsinkin, jos on laittanut sen ensisijaiseksi lähiverkkoyhteydeksi. Yleensä kiekkoja käytetään omassa lähiverkossa, jossa on useita tietokoneita, joista halutaan jakaa lähiverkkon muille koneille resursseja. Tietysti tuokin onnistuu ilman kiekkoa, jos tietää, mistä nappulasta ja missä järjestyksessä pitää painaa, että lähiverkon kaveritkin näkee sen!