onneton, vaikka..

niin tyhjä syli

olen nuori, perusterve, työelämässä menestynyt nainen, jolla on ihana mies. Myös ihanat vanhemmat ja sisko pitävät minusta huolta. Ei ole rahasta puutetta, en ole rikas, mutta hyvin toimeentuleva. Minulla on paljon kavereita, harrastuksia. Silti usein tuntuu, ettei minulla ole mitään.

Monesta asiasta luopuisin, että saisin sen yhden, edes yhden lapsen. Jo vuosia sitä on odotettu, mutta turhaan. Olo tuntuu niin tyhjältä, turhalta. Miksi? :(

1

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jogi69

      Jo vanha viesti, mutta pakko laittaa näkemyksiä tulemaan jos joku muukin pohtii tätä.

      Elämme ekonomiaan, eli selviytymiseen perustuvassa yhteiskunnassa, jonka tehtävä on tyydyttää jokapäiväisiä tarpeitamme: seksuaalisuuta, nälkää ja janoa, hyväksyntää, jonkinasteista rakkautta ym. Nämä tyydyttävät tiettyyn pisteeseen saakka, jonka jälkeen eräs mielen mekanismi, ego astuu kuvioihin, koska aina haluamme olla aina jotain hieman enemmän. Ego on tunneperäinen kokemus, joka alkaa tyydyttämään onnettomuuttamme ja onkin taas tiettyyn pisteeseen asti palkitseva. Saat kokea olevasi jotain enemmän, kun muut nostavat sinua ylöspäin. Lopulta tyhjyys kuitenkin palaa huomattuamme, ettei muut enää pysty tyydyttämään ehtymättömiä tarpeitamme saada aina enemmän. jäljelle jää tarpeista viimeinen: vietti valaistua ja saavuttaa tietty täyttymys, joka päästää tarpeista. Mahdotonta kuvailla, joten tässä valaistuneen omin sanoin:

      https://www.youtube.com/watch?v=zYXlOJlhf38

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe