Suoritin vastikään lukion loppuun. Hakiessani niin yliopistoon, amk:hon kuin ammattikouluunkin, huomasin, että monissa paikoissa lisäpisteitä haussa sai jos oli joskus ollut töissä jossakin. Itse en ole koskaan tehnyt kesätöitä tai muitakaan töitä. Puistattaakin kuulla, kun jotkut ovat aloittaneet työnteon 12-vuotiaana. Itse olen alaikäisyysajan ollut vain lapsi, opiskellut ja lomilla nauttinut lomasta. Mutta nyt saan kärsiä siitä.
Työharjoittelupaikkoja hakiessa minulta on tiedusteltu, mitä töitä olen tehnyt. Siis häh! Minähän opiskelen, jotta saisin työpaikan, jotta sitten voisin tehdä töitä, kun olisi ammatti! Minusta on niin outoa, että ihmiset olettavat, että 19-vuotiaalla olisi jo liuta työkokemusta takana. Vastahan minä 18-vuotiaaksi asti asuin kotona ja vanhemmat minut ruokkivat ja vaatteet ostivat.
Tuntuu todella pahalta, kun ei pääse haluamiinsa työharjoittelupaikkoihin, koska moneen paikkaan ne selvästi valitsevat ne hakijat, joilla on lista upeista työpaikoista, joissa ovat olleet. Olisinpa vain tietänyt, että minun pitää jo tähän ikään mennessä olla käynyt töissä, vaikka vasta ammattia olen hankkimassa :(
Aina vaaditaan työkokemusta!
6
916
Vastaukset
- hj,hjk
joilla on työkokemusta ja mahdollisimman paljon osaamista muutenkin, koska näin työnantaja saa näistä täyden hyödyn irti. Sellainen taas jolla ei ole kokemusta/osaamista joutuisi _oikeasti_ harjoittelemaan eikä pystyisi heti tekemään tuottavaa työtä, mikä on työnantajan ajasta ja tilipussista pois. Turha siis ihmetellä.
- dipsas
Peestä se on minunkin mielestäni. -_- .. jos olisin työnantaja, antaisin mahdollisuudet kokemattomille oppia. Ja jos ottaisin työharjoittelijoita antaisin heillekin palkkaa vaikkei tarvitse.
Kaikki vaan ei ole yhtä reiluja kuin minä..valitettavasti, itekkäitä rahanahneita "rahaa ja nopeasti tänne!"...
Oksennus.- epäonnistunutt
Itse taas kävin neljä vuotta turhaan amk:ta. Ei ollut ikinä varaa mennä ilmaiseksi "oikeisiin töihin" joten jouduin tekemään elääkseni hanttihommia kesät mikä ei tukenut koulutustani lainkaan. No nyt valmistuttua on mukava selitellä miksi minulla ei ole päivääkään työkokemusta. Kuvittelin lapsellisesti että koulutuksellani olisi edes sellainen arvo, että sillä pääsisi aluksi vähän vaatimattomalla palkalla töihin ja se sieltä sitten nousisi kun kokemusta karttuisi mutta olin väärässä.
Hävettää ja itkettää.
- tsitsing
Sun VANHEMPIEN olis pitänyt tajuta tuo ja ohjata sut hakemaan kesätöitä. Sinä nyt et sitä mistään voinut tietää. Kyllä muaki sillo vitutti ku frendit oli kesät kotona ja minä töissä. Mut voit arvata, et kumpaa vituttaa nyt kun muilla ehkä yks aiempi työpaikka ja mulla 5. Eikä muuten ole tarvinnut koskaan edes kaupan kassalla olla.
- 3+9
No eipä se inssi tai diplomi-insnööriopiskelija tee paskaakaan niillä junnuiän kesätöillä. Tai jos tuntuu siltä, että niillä on jotain merkitystän(ei ole) niin lisäilee sinne listaan. Ei työnantajaa kiinnosta.
Se mikä niitä kiinnostaa on oikeat alaan liittyvät työt. Joita on harvalla. Se että et pienellä palkalla ollut junnuna myymässä jäätelöä tai kaupankassalla ei tee eroa.
- --------------
Ei niillä junnuiän ruohonleikkuu -ja moppausduuneilla olekaan mitään yhteistä insinööri -tai kaupallisen alan koulutuksen kanssa, mutta onhan siitä nyt etua jos on jotain käryä niistä ihan alkeellisimmista asioista kuten työsopimukset, veroehdotusten luku ja muut niin onhan se jo yhden asian opettelusta pois.
"Minähän opiskelen, jotta saisin työpaikan, jotta sitten voisin tehdä töitä, kun olisi ammatti!"
Lukiolainen ei ole ammatti, jos sitä tarkoitetaan. Mutta niin se maailmassa vaan menee, kokemus ratkaisee, ei se mikä on sosiaalisesti hyväksyttävää. Vertauskuvallisesti voisi verrata autoiluun. Eräs tuttu ajo-opettaja on kahden kesken myöntänyt että helpoimpia ja mukavimpia ajo-oppilaita ovat ne haja-asutusalueen pojat jotka ovat ajelleet autolla 12-vuotiaasta asti. Vaikka se on laitonta, siinä kuitenkin oppii sen itse asian, ajamisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2757680Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat654377Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2773704SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522389Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11857Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31482Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51347- 1061323
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401242Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01221