Silmiini sattui uusin IS Veikkaaja-lehti. Lehdessä oli Pekka Holopaisen Sami Jauhojärvestä tekemä juttu, josta lainaan nyt yhden kohdan:
"Isä laski metsästystä ja luontoa rakastavan pojan yksin haulikon kanssa erämaahan jo vähän toisella kymmenellä."
Esimerkki vastuullisesta aikuisesta
7
327
Vastaukset
todennäköisesti maaseudulla asusteleva susiuskovainen ja juoppohullu iskä, joka ei rapulapeloissaan uskaltanut eikä jaksanut lähteä hakemaan postia laatikosta. Niinpä hän laittoi poikansa asialle ja antoi hänelle aseen mukaan joka puolella vaanivia verenhimoisia susia varten. Susihysteerikko ajattelee omaa pihaansakin erämaana, jossa voi joutua susien raatelemaksi. Sisällä on turvallista viinapullo kädessä, jos lisäksi ovet ja ikkunat pidetään kiinni.
- Totuus on Timantti
Vitsikäs, mutta todistitkin itsestäsi, joka on aina ollut totuuden vastainen.
Et ees tajua ensimmäistäkään pointtia, jolla kasvatetaan pojasta mies, joka kehittyy uskomaan LUONNON antamaan LUONNOLLISEEN ja TERVEESEEN itseluottamuksen kehittymiseen.
-Sinun lapsesi taas , vastaavassa tilanteessa kehittyisi sellaiseksi, joka ei osaa tehdä elämässään ongelmien eteentullessa mitään muuta, kuin valittaa, sormi suussa, kun esim. pitäisi taistella esim. suomen puolesta yksinään, sissinä, ilman pizzeriasta haettua valmiiksi kuumennettua ruokaa.
Oon aivan varma, ettet käsitä, mitä tarkoitan, koska oot sairastunu jokapäiväisen arkisen elämän ankeiden asioiden hoitamiseen, jotka kuitenkin ovat reaalielämää, ja semmoisena parasta, mitä elämä voi täällä maanpäällä koskaan antaa.
Oot muutenkin lyhytnäköinen, ja teet täysin turhaa ja nurinkurista
, muka valistusta, etkä käsitä kuitenkaan luonnon ytimestä ja elämästä kuitenkaan mitään.
- neuvo!
Men ny urkki-raukka lääkäriin. jos vaikka lääkitys auttaisi.
kannattais ainaki kokeilla.
Ei voi olla ihan noraamlin ihmisen tervettä ajattelua näiden tekstien motiivit.
vai kuvitteleeko täm urkki ettei meillä toisilla ole aivoja tai loogista ajattelukykyä?
http://keskustelu.suomi24.fi/allposting/Urho_Jägermeister
noita lukiessa sääli nousi pintaan...paskaa, uhoa, omaa pahaa oloa, toisten halveksuntaa,
eikä tuosta touhusta koskaan tuu mitään muuta tulosta kuin tyydytys toisten provosoinnista.
kuin ilkivallasta pikkupojille. - barackmedvedev
ja vastuullisempi teko laskea poika kaljakassin kera ituhihippien ym. epämääräisen aineksen suosimaan puistoon jo vähän toisella kymmenellä..?
- Parempi ajatus
Osoittaa, kun päästetään pojansulikka mellastamaan haulikon kanssa kairaan? Voi eläinten kärsimystä ja luonnon saastuttamista lyijyllä, että se siitä vastuullisuudesta ja tappaminen tunnetusti raaistaa. Eka kerta on aina vaikein, siitäpä tunnottomuus sitten lisii!
- sitten vastuullisuut
Parempi ajatus kirjoitti:
Osoittaa, kun päästetään pojansulikka mellastamaan haulikon kanssa kairaan? Voi eläinten kärsimystä ja luonnon saastuttamista lyijyllä, että se siitä vastuullisuudesta ja tappaminen tunnetusti raaistaa. Eka kerta on aina vaikein, siitäpä tunnottomuus sitten lisii!
Ostaa alaikäiselle lapselle mopo ja auttaa sen virittämisessä ?
Siitä ne kuhmalahtelaiset kasvaa ja ruumiita tulee ! - Parempi ajatus
sitten vastuullisuut kirjoitti:
Ostaa alaikäiselle lapselle mopo ja auttaa sen virittämisessä ?
Siitä ne kuhmalahtelaiset kasvaa ja ruumiita tulee !Tämä osio tosin liittyy metsästykseksi kutsuttuun, verenmakuiseen, kärsimyksen täyteiseen huvitteluun, mutta hulluksi on mennyt liikennekulttuurikin. Olisi järkevämmille opetus-saumaa, mutta mikä taho aloittaisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2538118IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its2695318- 1711835
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)761760- 1871308
- 761271
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61157Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy2141020Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte1311007- 104955