Hei kaikki!
Olen tässä kiväärin hankintaa miettinyt ja päätynyt tulokseen, että 6,5x55 olisi paras kalliiperi omaan käyttötarkoitukseeni. Muitakin suosituksia toki voi antaa. Lintua pääasiassa tuolla ajattelin metsästää. Mutta olisi kiva myös jos samalla kiväärillä voisi ampua myös peuraa. Tämän takia en ajatellut pienempää (.222 tai .223).
Onko omakohtaista kokemusta 6,5x55 kalliiperisista?? Mikä olisi hyvä valmistaja? Tikka, Mauser??
KIVÄÄRI ALOITTELIJALLE!!
2
551
Vastaukset
- retku..
6,5 x 55 on hyvä valinta, itse olen mieltynyt tuohon, sen patruunatarjonta on hyvä ja kohtuu hintainen.
Ruotsissa tuo on sotilas kaliperi ja yleisin hirviase, sillä tippuu linnut ja peurakaliperiksi paras mahdollinen.
Sakonvalmistamana se on kallis, kun Tikka on taas käyttänyt joitain muoviosia ja saanut tuotteestaan edullisemman.
Omani ostin Sakolaisena, herkistinkoneistolla ja kiikarinjaloilla varustettuna, eikä moitetta löydy.
Muistelen, että herkistinlaukaisu tuolloin maksoi extraa noin 170 € ja kiikarinjalat 100 €, tosin aika ja hinnat on muuttuneet.
Katso kaliperitaulukoista luotien lentoratoja ja vertaile niitä eri ampumamatkoille.
Osta kunnon ase, kerran se kirpaisee.- waaihih
Minkälainen on näiden Sakojen tarjonta vasenkätisille? Olen myöskin katsonut Tikkoja. 6,5x55:a ei löydy vasenkätisille lähes mistään!
Onko kokemuksia ulkomailta ostamisesta? Suomen hinnoissa mm. Tikka t3 lite Stainless maksaa halvimmillaan 790€, mutta ulkomailta tilattuna hinta vain reilut 400€.
Paljonko herkistinkoneisto vaikuttaa? Oman kuulemani mukaan vähentää tarvittavaa liipaisuvoimaa jostain 1 kilosta 300 grammaan.
Entäs minkälaista tähtäintä suosittelet? Itse olen ajatellut Leupold VX-II 3-9x50. Tässä omaan käyttötarkoitukseeni soveltuva suurennos ja 50mm halkaisija tuo lisää valovoimaa 40mm:een nähden. Hinta Suomessa ~500€, ulkomailta 250-300€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245330Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624162Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143607Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902927
- 452883
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522677Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282503- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221681