Elikkäs sellainen tarvitaan, mitähän kustantaa, onko riippuvainen matkan kestosta vai onko joku könttäsumma?
Saa sitten ilmeisesti siellä kentällä, omatoimireissulla ollaan...
Turistiviisumi
5
917
Vastaukset
- paikalla
Joo, kentalta saat. Seuraat muita niin loytyy. Taitaa olla 20 usd. Jos oleskelet pidempaan, 3 kk niin sitten lahtiessa veloitetaan ylimenevalta ajalta turistiviisumia. Tulee noin 30 euroa aina 9 kk asti. Ajasta riippuen. Veloittavat ja laskevat kentalla kun lahdet. Mut et taida olla niin pitkaan et olisi isoa valia. http://www.migracion.gov.do/tarifas.html lisaa tietoa.
- toinen paikalla
10 USD/henkilö. Muut maksut ylimenevältä ajalta ilmenevät edellisen kirjoittajan manitsemilta sivuilta. Ennen poislähtöä kannattaa tarkistaa netistä mikä oikea maksu on sillä hetkellä. Passintarkastajat yrittävät helposti veloittaa vaikka minkälaisia summia, jotta he saavat rahaa omaan taskuun. Muutenkin on kyseenalaista kenen taskuun ne rahat menevät, kun maksusta ei saa kuittia.
- paikalla
toinen paikalla kirjoitti:
10 USD/henkilö. Muut maksut ylimenevältä ajalta ilmenevät edellisen kirjoittajan manitsemilta sivuilta. Ennen poislähtöä kannattaa tarkistaa netistä mikä oikea maksu on sillä hetkellä. Passintarkastajat yrittävät helposti veloittaa vaikka minkälaisia summia, jotta he saavat rahaa omaan taskuun. Muutenkin on kyseenalaista kenen taskuun ne rahat menevät, kun maksusta ei saa kuittia.
Siita niin paljon aikaa kun itse maksanut. Santo Domingossa kylla on jämptit systeemit. Maahan ei pääse ilman turistiveron maksua. Se maksetaan taalla omalla kassallaan ja muita rahan pyytajia ei kylla ole tai ei tarvitse huomioida.
Vero on valtion budjetoima ja menee suurelta osin turistialueiden kunnossapitoon, muistelen. (verolahteen parantamisiin).
Ja kuitin/merkinnan tarvii kun lahtee ulos, nimittain jos on ollut pitkään maassa niin siita sitten lasketaan se ns. ylimeneva aika. Residentit eivat maksa turistimaksua.
- dominikaaniseen
Mistä löytyy lissää infoa asiasta. Ja muuta tietoa sinne menevälle.. esim millaisia matkatavara/maahantuonti rajoituksia rajoituksia, lääkkeillä, alkoholilla ja savukkeilla...yms?
- pakollinen nimimerkk
Palasin just puerto platasta ja mennessä maksat 10 USD ja saat passiin maahantuloleiman
Sillä saa olla 30 pv.
Jos päivät menee yli niinkuin mulla niin seuraava kuukausi - 9 kk maksaa 1000 pesoa eli parikyt euroa.
ja saat maastapoistumisleiman.
mennessä maksat siis taaloilla ja poistuessa (jos on tarvis) pesoilla
tupakkaa ei kannata tuoda ellet saa sitä ostettua alle 2 euroa aski.sen verran 100 pesoa se maksaa siellä
alkoholia saa myös niin kohtuuhintaan etten tiedä rajoituksista kun ei ollut tarvetta/järkeä roudata turhaa painoa mukana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551196
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901167Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17878
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112768Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12707
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603