Vallaton presidentti

Kahdesta lautasesta on taas keskusteltu ja presidentin vallan pienentämisestäkin on jälleen puhuttu.

Mitenkäs kävisikään jos presidentillä ei olisikaan mitään valtaa, mutta rajaton puhe- ja arvosteluoikeus maan asioissa?

Hän voisi vapaasti arvostella jälkiviisaastikin hallituksen ja eduskunnan toimia ja vaikkapa opastaa yksittäisiä päättäjiäkin heidän tekemisissään.

Hän olisi sellainen kansakunnan lukkari, jota kaikki päättäjät pelkäisivät ja toivottavasti arvostavat ja jolle kukaan ei saisi luuta kurkkuun.

Presidentti olisi tietenkin suojattu haasteilta ja kunnianloukkauksilta.

Me yhteiskunnan kokeneet ja viisaat voimme varmaan tällaisestakin asiasta keskustella ja saattaa se tulevien päättäjien tietoon.

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niitähän ollaan kaventamassa. Mielestäni erikoisinta, että valtiosääntöön kirjattuja oikeuksia haluttais karsia nyt kesken pressan toimintakautta.
      Hirmuista ristivetoa ja kissanhännänvetoa näistä on käyty jo vuosia. On nää 'kahdenlautasen' turpakäräjät ja silleen.
      Seuraavien pressanvaalien vahvin ehdokasnimi Niinistö katsoo, ettei presidentiltä saa viedä valtaa, monien muiden eurooppalaisten maiden tapaan. Ans kattoo mitä seuraavissa pressanvaaleissa käy?

      • Toisikos tuo vallattomuus tullessaan myös vastuuttomuuden, ts ei tarvitsisi vastata puheistaan eikä toteuttaa lupauksiaan.
        Joku sanoin jossain mediakeskustelussa, että se se vasta valtaa olisi jos saisi vapaasti arvostella vallanpitäjiä ja media vielä julkaisisi nuo kannanotot.

        Noilta kuninkaallisiltahan tuo oikeus on viety pois, hehän eivät saa ottaa kantaa politiikkaan.


      • Jopel kirjoitti:

        Toisikos tuo vallattomuus tullessaan myös vastuuttomuuden, ts ei tarvitsisi vastata puheistaan eikä toteuttaa lupauksiaan.
        Joku sanoin jossain mediakeskustelussa, että se se vasta valtaa olisi jos saisi vapaasti arvostella vallanpitäjiä ja media vielä julkaisisi nuo kannanotot.

        Noilta kuninkaallisiltahan tuo oikeus on viety pois, hehän eivät saa ottaa kantaa politiikkaan.

        Me olemme EU:ssa ja hyväksyneet sen perustuslain. Tuon mukaan maata edustaa sen päämies, joka on Pääministeri. Ahtisaari tunki itsensä joukkoon, mutta nyt on tilanne toinen. EU.n perustuslaki menee Suomen perustuslain edelle. Suomen Tasavallan Presidentinki pitäisi tuo tietää.

        Suomen perustuslain muuttaminen on myös tekeillä, eikä siinä suoda tuolia eikä lautasta.

        Minua inhottaa kun Tarja Halonen tunkee itsensä typerine hymyineen päämiesten seuraan, ikäänkuin olisi samaa valikoitua joukkoa. EU:n puheenjohtajuutta vetävä maa syllistyy ilmeisesti laittomuuteen kun se varaa ylimääräisen tuolin ja lautasen asiankuulumattomalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3655
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1927
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1566
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe