Miten helvetissä saan finderin lopettamaan kopioinnin jonka vahingossa aloitin.
Raahasin vahingossa iTunesin ikkunan erääseen auki olevaan kansioon ja finder suuressa neroudessaan alkoi kopioimaan itunes.app:n ja koko kirjaston biisit ja kaikilta soittolistoilta löytyvät biisit ja kaiken muunkin mitä itunes kansiosta löytyy siihen kyseiseen kansioon. VITUU!
Meinaan kovalevytila loppuu aika vitun äkkiä tuolleen ja päädyin poistamaan kansion väkisin lennossa.
Lopettihan se, mutta ongelma onkin siinä jos kansiossa olisi sattunut olemaan jotain tärkeää ja sitä ei olisi halunnut poistaa niin miten vitussa tuon finderin saa lopettamaan päin naamaa vittuilun?
top ja kill?
Eikö sitä saa kysymään että "haluatko ihan varmasti kopioida koko järjestelmän ja kaikki sen alakansiot tähän kansioon?"?
Että tällasta tänä aamuna :)
AAARGH!
4
589
Vastaukset
- 2xhöh
Komento alt esc
antaa ohjelmien lopettamisen pakotusikkunan, valitset ohjelman ja "pakota lopettamaan" ynnä varmistat käskyn.- Uninen
Mitähän tuo tekee tiedostojärjestelmälle jos tapan finderin kesken kopioinnin? Luultavasti systeemi huolehtii asiasta, mutta tuli vaan mieleen.
Miksi muuten tuollainen "mieletön" kopiointi on edes sallittu ilman mitään varmistuksia?
Melkein sama kuin komentaisi:
rm -rf /
ilman varmistuksia..
Tyhmää.. - rrr
Uninen kirjoitti:
Mitähän tuo tekee tiedostojärjestelmälle jos tapan finderin kesken kopioinnin? Luultavasti systeemi huolehtii asiasta, mutta tuli vaan mieleen.
Miksi muuten tuollainen "mieletön" kopiointi on edes sallittu ilman mitään varmistuksia?
Melkein sama kuin komentaisi:
rm -rf /
ilman varmistuksia..
Tyhmää..kun harvoin tulee tuollaista tehtyä... unohdin, koitapa ensi kerralla komento . (=piste) on yleinen suorituksen keskeytyskomento OSX:ssä.
- Mäkkitupalainen
Kopiointi-ikkunan oikeasta reunasta voi kopioinnin keskeyttää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.17410491- 552853
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822598- 862432
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1492162Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2442008- 451431
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131415Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211235Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34893