Nyt on tullut nettiin kuvia Primeran faceliftistä eli vm 2005:
http://www.motorbox.com/archivio/7/4491/
Pikku kuvia klikkaamalla saa esiin suurempia; mielenkiintoinen on etenkin kuvasarja, joka tulee klikkaamalla keskimmäistä kuvaa, sitä jossa Primera näkyy etuviistosta.
http://www.motorbox.com/archivio/7/4491/
Pikku kuvia klikkaamalla saa esiin suurempia; mielenkiintoinen on etenkin kuvasarja, joka tulee klikkaamalla keskimmäistä kuvaa, sitä jossa Primera näkyy etuviistosta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En kyllä äkikseltään huomaa muuta erikoista kuin sen että vanteet on erinlaiset ja ratti näkyy olevan väärällä puolella. Oliko siinä jotain uutta?
Ainoa näkyvä muutos nykyversioon, jonka minä löysin, on keulan madaltuneet "sieraimet".
Moni on väittänyt tällä keskustelupalstalla ettei se tuu muuttumaan mutta niinpä on vaan keula samanlainen kuin jo nykyisessä japanin mallissa.
http://www.nissan-global.com/EN/STORY/0,1299,SI9-CH179-LO3-TI852-CI644-IFY-MC109,00.html
Saa nähdä mitkä muutokset tulevat eurooppa malliin.
Monethan ovat arvostelleet primeran muotoja liian pyöreiksi ja nyt siihen näyttää tulevan pieni muutos, etu-ja takahelmat jatkuvat suorempina alas sekä ilmeisesti ohjaamoon tulee joitakin metallin sävyisiä somisteita.
Terve
Onko jollain tietoa rupeaako Primeraa saamaan jossain vaiheessa myös vähän tehokkaammilla myllyillä kuin nämä nykyiset?
Esim. 2.0 litrainen 140 pollea ei tänä päivänä ole kyllä mikään tehopakkaus.
Eikös jossain ole saatavilla primeraa myös V6 koneella? Miksiköhän ei tuoda Suomeen.....
En oikeasti tiedä, mihin ihmeeseen Suomen nopeusrajoitus- ja polttoaineen hintatasolla tarvitaan nykyistä tehokkaampia moottoreita. Japanissa on kyllä ollut 2,5-litrainen bensakone eräänä vaihtoehtona; hiukan epäilen, tulisiko Euroopassa myyntiin. Jossain vaiheessa tapahtuu luonnollisesti nykymoottorien seuraava kehitysaskel. Onko se vielä tänä vuonna, en osaa edes aavistaa.
Ainut muutos näkyy olevan etusäleikkö. Ja montahan kertaa täälläkin pitää sanoa, että maskiin saa jo nyt osat, joilla etupään saa näyttämään täsmälleen samanlaiselta, tossakin näyttää olevan vain ne muoviosat laitettu maskin alaosaan. Ehkä noi sitten tulee vakiona ensi vuoden malliin, en tiedä. Sääli sinällään jos tulee, sillä tämä nykyinen säleikkö on paljon tyylikkäämpi. Keulan ilme menee ihan mitäänsanomattomaksi tollasena. Mulla ei ainakaan nykyinen malli tule vaihtumaan tohon versioon koskaan.
..on sitten tullut "muovipuuta" ja "muovimetallia", kuten vähän pelkäsinkin. Keski-Euroopassa (mm. Saksa) kuulemma arvostavat tällaisia sisustuselementtejä, "kitschiä". Ehkä sielläkin Primeran myyntiluvut alkavat nousta?