Ammuntaa harrastavalle joululahja?

KiraK

Mitä ammuntaa harrastava mies haluaisi tyttöystävältään joululahjaksi?

7

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raumlaisi ryypkupei

      Rata-ammuntaorientoituneelle itkevä maalitaulu joka heiluttelee kepin päässä valkoista nenäliinaa antautumisen merkiksi.

      Metsästysorientoituneelle henkilölle aseistettu pehmoeläin jolla on naamallaan ylimielinen virnistys. Tällainen pehmoeläin, esim hirvi, voisi periaatteessa ampua takaisin.

      Moottoripyörällä ajeleva joulupukki jonka olen nähnyt näyteikkunassa. Kupeillaan kahta revolveria kantava joulupukki jota en ole nähnyt missään.

      Ja jos on jopa parisataa juoroa käyttää lahjaan niin - vaikka tämä ei varsinaisesti ammuntaan liity - niin Rauman edustalle joskus 1.maailmansodan aikoihin upotetutusta höyrylaivasta "Drott" sukeltamalla nostetusta tinasta valetut ryyppykupit.
      http://kotisivu.dnainternet.net/pasirytk/

      • köyhän miehen hopeaa

        Rauman Taide- ja Kehysliikkeen näyteikkunassa siellä Vanhassa Raumassa näkyi eilen olevan 6:n tinakupin sarja hintaan 180 eppua, joten voisi koettaa arvailla että kahden kupin sarja (jollainen myös oli esillä) maksaisi ehkä öbaut 60 eppua?

        Näissä ei siis mitään laattoja eikä kaiverruksia. Jos kaipaa extraa niin se täytyy varmaan tilata erikseen.

        Tosiaan siellä mainitussa liikkeessä niitä on hiukan nähtävänä, mutta kyllä niitä siellä myydäänkin eikä vain näytetä.

        Kupit ovat vanhan laudan päällä. Sellofaanikääre on sidottu vahvasti tervalta haisevalla narulla.


    • 21

      Villasukat.

      Tosiharrastajalla tahtoo olla jo kaikki romppeet ja jos jotain uutta kaipaa, sen ostaa mielummin itse, sillä muutoin ei saa sitä mitä haluaa.

      • liika teknisyys paha

        Jos ei todella varmasti ja yksityiskohtaisesti tiedä toisen henkilön aseharrastukseen liittyviä tarpeita niin lahja on parasta valita muilla kriteereillä.

        Mieluummin jotakin yleishyödyllistä tai jotakin ammuntaa hiukan sivuavaa, mutta ei hyödyllisyyteen pyrkivää, vaan selvästi hauskaa tai huvittavaa, esim. nätti koriste-esine joka ikäänkuin hyväksyen vihjaa ammuntaharrasteeseen.


    • Lahjakortti aseliikkeeseen. Saapahan ostettua vaikka paukkuja.

      • ressu.

        Lahjakortti on aika persoonaton paperinpala. Antaisitko itse tyttöystävällesi joululahjaksi lahjakortin?


      • ressu. kirjoitti:

        Lahjakortti on aika persoonaton paperinpala. Antaisitko itse tyttöystävällesi joululahjaksi lahjakortin?

        Itse sain synttärilahjaksi kavereilta lahjakortin ja ostin ruutia. Muun tarvista ei ollut, joten tokkopa nuo olisivat osanneet paremmin ostaa.

        Kiitokset vielä pojille, nyt voin ladata ~1000 reukun paukkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11615
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8811
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4383
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3934
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3580
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3429
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3212
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2395
    Aihe