Ostettiin asunto jossa on vuonna 2007 uusittu keititö ja samalla on uusittu myös jääkaappi ja pakastin jotka ovat Mielejä. Merkkiarvostelijat voivat sitten lopettaa lukemisen tähän. Nyt parin viikon sisällä tuo kaappipakastimen koneisto on ruvennut pitämään kovempaa ääntä kuin aiemmin. Eli kun kompressori sammuu, niin se antaa selvästi aiempaa kovemman tärähtävän äänen, tavallaan kolahduksen. Pakastimen käyntiääni on kuitenkin sitä samaa vaimeaa surinaa kuten ennenkin. Onko sieltä koneistosta nyt jokin menossa tai mennyt rikki? Pitää yrittää selvitellä takuuasioita. Edellinen asukas ei osannut sanoa takuuasioihin yhtään mitään.
kaappipakastimen koneisto tärähtelee
pakkasukko.
101373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on kompura uutta kehiin.
No voihan hanuri, jos näin kerran on. Taitaa se Murphyn laki purra takuuasioissakin, että kun takuu päättyy niin päättyy myös laitteen toiminta. Kompuraa tuohon tuskin kannattaa vaihtaa, joten halvemmaksi tulee varmasti vaihtaa koko kaappi.
jos/kun kertomuksesi pitää paikkansa ja kuitit löytyy miele varmasti hoitaa kaappisi kuntoon.
Yleensä kumisilla kannattimilla, jotka saattavat löystyä, eikä siellä mikään rikki ole jos hyvin toimii, mutta sammuessa hieman lonksahtaa, käyttäkää hieman sitä järkeänne, ennenkuin aletaan lekaa antamaan kodinkoneille.
voi voi vai että kompura rikki .ota ja anna mun .........
Varmasti kahden vuoden takuuhan tällä koneella on, mutta eipä tietenkään edellinen asukki muistanut asiasta yhtikäs mitään. En ymmärrä moista huolimattomuutta, etenkin kun on monen tonnin laitteet hankkinut.
Kyllä se koneisto muuten tuntuu hyrräävän normaalisti. Pakkasta näyttää olevan n. -18c. Se pakastimen koneistohan on ilmeisesti siellä pohjan alla ja jos se kerran on tuettu kumikannakkeilla, niin ne nyt varmasti vaihtaisi itsekin, jos vaan kuluttajille on varaosia myytävänä. Jos taas takuuta on vielä jäljellä, niin saavat huoltomiehet hoitaa homman.
Todellakin kumisilla tyynyillä, vaimentimilla, jotka sallivat koneistolle pienen liikkeen. Mikäli kuuluu selvä kolina (ottaa kiinni rakenteisiin) kompuran sammuessa, niin joku tyynyistä on voinut mennä rikki, yleinen syy rikkoutumiseen kaikenlaisissa kumityynyissä on se, että ne on liimattu kiinnitysrautoihinsa ja liimaus on pettänyt. Kaappi pitäisi olla myös niin tasaisella, tai säädettynä alustalla, ettei kuoreen synny muodonmuutoksia ja joku osa kosketta sen takia runkoon.
Kaappi ulos ja silmä käteen, ennenkuin alkaa yli 2 v laitteille takuita tivailemaan, se tietää yleensä enemmän harmia, kuin hyötyä.
Tuota noin, eikös yleensä suositella että kun pakastin sammutetaan, niin sen annettaisi olla n. tunnin verran paikoillaan ennen siirtelyä? Tämä siitä syystä, että kaikki nesteet kerkeäisivät valua sieltä jäähdyttimistä säiliöönsä. Vältetäänkö tällä mahdollisten järjestelmään syntyvien ilmakuplien muodostumista vai mikä siinä on?
Eilen vedettiin pakastin paikoiltaan ja katsottiin koneistoa. Siellä näytti kyllä olevan kumityynyt paikoillaan ja ehjiä, mutta ihmetytti se kompuran kiinnitys. Eli ne kumityynyt olivat tavallaan "puslia", joiden läpi oli pujotettu muovitappi, joiden varassa se koko hela hoito oli rungossa kiinni. No ne tapit olivat vähän löysän tuntuiset, mutta eivätpä kyllä kiristyneet vaikka kuinka ruuvasi/paineli. Samalla huomasin, että kun kompuraa vähän huojauttaa voimakkaasti, niin sieltä se kolina kuuluukin. Eli joku kappale siellä kompuran sisällä kolahtaa sopivasti kompuran seinämään. Onkos tuo sitten ihan normaalia?
Jos kaapissa on pakkasta se 18, niin kone on toiminnallisesti kunnossa. Se kolahtelu kompurassa: on varmaan ulkoinen kolahdus, ei kuulune koneen sisältä. Tutki. Jos ei päällisin puolin näe mikä kolisee niin ota yhteys merkkihuoltoon ja kysy, älä ainakaan tilaa huoltoa ensiksi, maahantuojalta saatat saada vastauksen suullisesti.
Kaapin siirtelystä: jos kappia siirrellään niin, ettei sitä kaadeta, niin ei tarvi odotella mitään tunteja ennen kytkemistä. Jos taas kappi kuljetetaan esim kaupasta kotiin "selällään" niin silloin kaappia pitää pitää pystyssä pari tuntia ennen käynnistämistä.