Avioerossa sain kiinteistöstä 1/4 osuuden. Lainhuuto on 40 vuotta vanha (samoin 1/4 osuus kiinteistöstä) ja haluaisin että avioero kirjattaisiin mutta en halua, että kiinteistöt lohkotaan. Millaisen lainhuudon haen?
Lainhuuto mutta millainen
5
875
Vastaukset
- ktj-järjestelmä
Jos olet saanut määräosan kiinteistöstä, niin haet ihan normaalisti yhdelle neljäsosallesi omistajanlainhuudon. Silloin sinä siis omistat 1/4 ja joku muu, ymmärtääkseni, 3/4. Eihän tuota lohkomaan ruveta, kun et ole saanut määrättyä määräalaa (vai oletko? se on sitten eri asia, ja lohkominen tulee vireille viran puolesta).
En ymmärrä, mitä tarkoittaa, että 1/4 kiinteistöstä on 40 vuotta vanha.- fRWERWE
Naimisiin mennessä hain lainhuudon kiinteistöön, johon merkittiin 1/4 osuus kaikkiin kiinteistöihin. Tämä vahvistettiin eli minulla ei ole mitään tiettyyä kiinteistöä itselläni vaan kaikkien kiinteistöjen 1/4 osuus. En halua lohkomistoimenpidettä vaan lainhuudon, onko selvennyslainhuuto oikea?
- 2x2
fRWERWE kirjoitti:
Naimisiin mennessä hain lainhuudon kiinteistöön, johon merkittiin 1/4 osuus kaikkiin kiinteistöihin. Tämä vahvistettiin eli minulla ei ole mitään tiettyyä kiinteistöä itselläni vaan kaikkien kiinteistöjen 1/4 osuus. En halua lohkomistoimenpidettä vaan lainhuudon, onko selvennyslainhuuto oikea?
Minä omistan isäni kuolinpesästä 1/4. Ei sille ole mitään lainhuutoa, mutta silti osuuteni on kiistaton. Lisää omistusta minulle tulee, kun perin äitini. Aion silloin maksaa muut pois pelistä, ja hankkia sitten lainhuudon yms.
- ktj-järjestelmä
fRWERWE kirjoitti:
Naimisiin mennessä hain lainhuudon kiinteistöön, johon merkittiin 1/4 osuus kaikkiin kiinteistöihin. Tämä vahvistettiin eli minulla ei ole mitään tiettyyä kiinteistöä itselläni vaan kaikkien kiinteistöjen 1/4 osuus. En halua lohkomistoimenpidettä vaan lainhuudon, onko selvennyslainhuuto oikea?
Nyt en oikein ymmärrä, miten avioliittosi asiaan vaikuttaa? Eihän avioliiton solmiminen ole mikään sellainen oikeusperuste, että sillä jonkun kiinteistön omistusoikeus (edes osittain) siirtyy. Ihan eri asia on, että jos puolisosi on teidän mennessä naimisiin myynyt tai lahjoittanut sinulle 1/4 omistamistaan kiinteistöistä.
Mutta siis joo, jos ennestään olet omistanut kiinteistöistä 1/4, ja nyt sinulle tulee sitten toinen 1/4 (niin että omistat jatkossa 1/2), niin haet uudelle 1/4:llesi ihan normaalin omistajanlainhuudon. Jos kiinteistöjä ei ole jaettu määräaloin, niin lohkominen ei tule vireille automatique. Mutta, varmimman vastauksen saat käräjäoikeudesta (ensi vuoden alusta lähtien maanmittaustoimistosta).
- Huudata
Lainhuutoon merkitään omistuksesi määrä 1/4 osa. tähän traditionaaliseen omistuksen huudattamiseen tarvitset omistukseen oikeuttavan paperin eli esm. hallinto-oikeutta osoittavan avio ero ositus kirjan jossa ilmenee erossa sinulle jäävä omistus hallinta oikeus .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652252Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2222127- 1191441
Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj171196En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190- 1041061
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102959Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875