rajan ylitys

PenisBoB

Moro!
Kuinka helposti onnistuu rajanylitys tullessa Espanjasta päin? koska Andorra on vasta matkan loppupäässä niin on jo autoon kertynyt jo jonkinmoista tavaraa eri maista niin miten tarkasti tulli tutkii tavarat ja voiko ottaa jotain pois?
Mitä itse ostaisit maasta? hintavertailu lähimihin mm. ruokailu? viina? tupakka? yöpyminen?
Poistuminen Ranskan rajalla kuinka tarkkoja siellä ollaan? onko tiukkoja rajoituksia missäkin?

1

1596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mireia

      Tulin juuri perheeni kanssa lomalta Andorrasta, liikuimme omalla autolla Barcelonan suunnasta. Andorraan pain mentaessa ei poliisia nakynyt laisinkaan, tuskin suuremmalti kiinnostaa Espanjalaiset tavarat. Andorrassa alkoholi ja tupakkatuotteet halvempia kuin manner Espanjassa, Espanjalaiset viinit samoissa hinnoissa rajan kummallakin puolen. Auton tankkaus kannattaa jattaa Andorraan, bensa halvempaa. Ruokailu Espanjan hintatasoa, riippuen sesongista. Sama juttu yopymisessa, yrita satuttaa yopyminen viikolle, viikonloppuna Espanjalaiset valloittavat hotellit ja hinnat siksi kalliimpia. Jos mahdollista, yrita raja esim lauantai-iltana, unohda perjantai... samasta ed. mainitusta syysta, jonot tulleissa voivat olla piiiitkia.
      Toivottavasti olet menossa Andorraan kesakeleilla, meille tipahti taivas niskaan syksymatkalla, tiet olivat todella tukossa, lunta joka paikassa, lumiketjut pakolliset. Opetteleppa siina tuiverruksessa laittamaan lumiketjut.

      Hyvaa matkaa, kaunista on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      32
      11230
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8923
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3594
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      59
      2665
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2373
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      32
      1887
    Aihe