C-MAXini ajotietokone ilmoittaa silloin tällöin käynnistyksen yhteydessä bensan vähyydestä, vaikka tavaraa olisikin tankissa vielä kohtalaisesti. Kuittaus viiksen päästä riittää "korjaukseksi" eikä ongelma edes toistu häiritsevän usein. Kysynpä kuitenkin, onko kyseessä mahdollisesti yleisemminkin Fordeissa esiintyvä ominaisuus?
Jo kolmas tankillinen menossa :)
Jo kolmas tankillinen menossa :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
soita hyvä mies ford huoltoon äläkä ihmettele!
Soita sinä vaikka anopilles, yhtä paljon varmaan osaa tehdä tolle mitään.
Mulla on 1.6 TDCi:ssäni sama vika/ominaisuus. Pariin otteeseen on varoitusvalo syttynyt käynnistyksen yhteydessä vaikka säiliö on ollut lähes täysi. Ekalla kerralla tuli summerikin mukaan. Huollossa ei vikamuistissa ollut merkintöjä. => Taitaapi olla ominaisuus tai sitten tietokoneohjelmien vikoja. Odottellaan ohjelmistopäivityksiä. ;)
Toisena ongelmana on ollut Eberin sammumattomuus. Eli automaattisesti ei aina sammu, vaikka moottori on saavuttanut normaalin käyntilämpötilan.
Muuten menneet 4000 km ovat olleet mukavan lepposia. :)
etenkin täydellä tankilla