vakuutus usassa

jughytdf

avioiduin usalaisen miehen kanssa ja nyt vasta sain tietaa etta menetin suomen sosiaaliturvan ja minua kehoitettiin ottamaan yhteytta ysityiseen vakuutuksentarjoajaan..
onko suomessa yhtaan vakuutusyhtiota joka antaisi suomen kansalaiselle, ulkomailla asuvalle henkilolle vakuutusta??

2

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rgp

      miksi se vakuutus olisi oltava Suomesta?
      Ja mika sairaala/laakari ottaisi sitten sen vakuutuksen taalla ilman, etta joudut maksamaan hoidon etukateen ja hakemaan itse korvauksia Suomesta?
      Itsellani oli joskus 20v sitten matkavakuutus Suomesta kun taalla kavin eka kertoja ja pitaa sanoa ettei ainakaan silloin just innostanut suomalaisen vakuutusyhtion kaytanto, juu, matkavakuutus ei ole voimassa jatkuvasti ulkomailla asuvalle.
      Vakuutus miehesi tyopaikan kautta on varmaan edullisin vaihtoehto, tosin jokainen tyopaikka ei ole velvoitettu tuota tarjoamaan (maksavat siis osan vakuutusmaksusta).

      Joskus ihmetyttaa kun tanne muuttavat ovat ihan ymmallaan etta Suomen sosiaaliturva ei enaa korvaakaan taalla asuessa. Heraa kysymys: miksi korvaisi?

    • MIR2

      Suomalainen matkavakuutus on oikein hyva ja edullinen vaihtoehto henkilolle, joka on ulkomailla vain tilapaisesti. Sen saadakseen on kuuluttava Suomen sosiaaliturvaan, ja lisaksi tietenkin vuosittan uusittava vakuutus.

      Kun Suomen sosiaaliturvasta on tipahtanut pois, on haettava paikallinen vakuutus tai koitettava metsastaa jotain kansainvalisia vakuuttajia. Onnea matkaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      67
      2694
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2298
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2148
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2025
    5. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      9
      1412
    6. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1334
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      74
      1047
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      64
      976
    9. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      965
    10. Mikä ihmeen

      Romahdustila sulla oikein on?
      Ikävä
      96
      953
    Aihe