Pieni asekaappi

ploompuu

Voisiko kukaan auttaa?? Tarvitsen mahdollisimman pienen asekaapin jonka voi pultata omaan komeroon tms. Kyseessä kerrostalo asunto eli etsin mahdollisimman PIENTÄ asekaappia johon mahtuisi kaksi kivääriä ja muutama pistooli pohjalle.

Hinnalla ei ole niin väliä vaan kaapin koolla.

Suuri kiitos kaikille auttajille!!!!

3

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,:,

      toimi näin:

      -pura ne kiväärisi niin lyhyiksi pätkiksi kuin saat ilman rautasahaa ja asettele sitten kaikki aseesi pöydälle mahdollisimman pieneen kasaan. Ota käteesi rullamitta, jossa on metrinen asteikko. Kysy kaverilta, jos et ole varma mittayksiköistä. Ota mitat minkä kokoiseen asekaappiin saat ne mahtumaan. Sen jälkeen piirrät tupakkiaskin kanteen sketsin asekaapista ja lasket kuinka paljon metallilevyä tarvitset siihen. Ja sitten kauppaan ostoksille. Osta ensin vaikka levy haponkestävää levyä, jonka paksuus on noin 2 mm. Sitten menet lukkoliikkeeseen ostamaan siihen mieleisesi lukon ja saranat ja sitten viet ne johonkin pikku metallipajaan tai ammattikouluun ja teetät sen kaappisi niillä. Ennen kuin alat poraamaan seiniin mitään proppuja, niin kannattaa selvittää millainen seinä on ja mitä siellä on mahdollisesti sisällä. Mieluummin kuitenkin liimaa se vaikka lattiaan, niin on vaikeampi rosvojen sitä irroitella.

    • pyssyttelijä

      Pienen asekaapin lisäksi kaapin kannattaa olla SS3492 sertifioitu. Ruotsalainen luokitus, mutta käy myös täällä Suomessa. Lisäksi Suomella on oma sertifikaattinsa ja Euroopan Unionilla myös, kaikki kelpaavat Suomessa. Alle kuusi asetta eivät kuitenkaan tällä hetkellä tarvitse sertifioitua kaappia.

      Pienin asekaappi lienee kokoa 360mm x 360mm ja korkeus jotain puolitoista metriä, ulkomitat. Sellaisia saa esimerkiksi Erätukusta tai jos haluaa sertifiodun, Safeman Turussa myy. Lisäksi kannattaa tutustua suomalaiseen Corrotechiin, mutta niiden pienin kaappi on muistaakseni kokoa 360mm x 420mm x 1600mm.

    • ei taivu pytyllä

      Piankos tuollaisen jostakin metallipajasta tilaa. Kertoo vaan mitat ja muut speksit niin kyllä Manu toimittaa. Sertifioinnilla ei ole mitään virkaa jos kaapissa on vain muutama tavallinen kivääri ja pistooli. Tosin kalliiksi voi silti tulla, mutta sillä hinnallahan ei niin ollut väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      474
      8481
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4615
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      65
      4119
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1221
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      859
    Aihe