Lataaminen on laitonta!

Finneman

Niin se vaan laissa sanotaan: se on LAITONTA! Riippumatta siitä mitkä ovat rangaistukset...
Joku aina joskus jää siitä kiinni...

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin se menee

      Kaikki lataaminen ei ole laitonta!

      Jos lataat vertaisverkosta mp3:sia, se voi olla laitonta. Paitsi silloin jos siellä joku jakaa omaa musaansa johon hänellä itsellään on tekijänoikeudet, itse tekemäänsä (sävellys, sanat ja toteutus itse tehtyä) musaa saa mielestäni jakaa koska kaikki tekijänoikeudet on jakajalla silloin itsellään.

      Jos lataat esim. download.netanttila.comista maksamiasi biisejä, se on laillista!

      Jos lataat linux-jakelun tai jotain freeware, open source, shareware ohjelmaa, se on laillista. Jos taas lataat vaikka jonkun windowsin netistä, se on laitonta (poikkeus esim. kun Microsoft itse jakoi Win7 demo-versiota).

      Myöskään vertaisverkot itsessään ei ole laittomia, perustuuhan mm. Skypekin vertaisverkkoon ja myös linux-jakeluita jaetaan osittain vertaisverkkojen kautta. Vain se mitä vertaisverkoissa tehdään, voi olla laillista, laitonta tai sitten sekä että.

      • tarkkana

        Edes jonkun Windows-version lataaminen ei ole laitonta, ainakaan Suomessa. Sen käyttö voi olla.


    • 12

      Ihan tosi! Miten voit käyttää selaintasi, kun olet jo rikollinen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      368
      9780
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      91
      6161
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      376
      5801
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      146
      4221
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3542
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      80
      3126
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      78
      3070
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2856
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2788
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2768
    Aihe