Niin se vaan laissa sanotaan: se on LAITONTA! Riippumatta siitä mitkä ovat rangaistukset...
Joku aina joskus jää siitä kiinni...
Lataaminen on laitonta!
3
206
Vastaukset
- niin se menee
Kaikki lataaminen ei ole laitonta!
Jos lataat vertaisverkosta mp3:sia, se voi olla laitonta. Paitsi silloin jos siellä joku jakaa omaa musaansa johon hänellä itsellään on tekijänoikeudet, itse tekemäänsä (sävellys, sanat ja toteutus itse tehtyä) musaa saa mielestäni jakaa koska kaikki tekijänoikeudet on jakajalla silloin itsellään.
Jos lataat esim. download.netanttila.comista maksamiasi biisejä, se on laillista!
Jos lataat linux-jakelun tai jotain freeware, open source, shareware ohjelmaa, se on laillista. Jos taas lataat vaikka jonkun windowsin netistä, se on laitonta (poikkeus esim. kun Microsoft itse jakoi Win7 demo-versiota).
Myöskään vertaisverkot itsessään ei ole laittomia, perustuuhan mm. Skypekin vertaisverkkoon ja myös linux-jakeluita jaetaan osittain vertaisverkkojen kautta. Vain se mitä vertaisverkoissa tehdään, voi olla laillista, laitonta tai sitten sekä että.- tarkkana
Edes jonkun Windows-version lataaminen ei ole laitonta, ainakaan Suomessa. Sen käyttö voi olla.
- 12
Ihan tosi! Miten voit käyttää selaintasi, kun olet jo rikollinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662358Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1802010Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.451985Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301698Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1081620Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1571335Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1881289Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176- 80991
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9982