Niin se vaan laissa sanotaan: se on LAITONTA! Riippumatta siitä mitkä ovat rangaistukset...
Joku aina joskus jää siitä kiinni...
Joku aina joskus jää siitä kiinni...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki lataaminen ei ole laitonta!
Jos lataat vertaisverkosta mp3:sia, se voi olla laitonta. Paitsi silloin jos siellä joku jakaa omaa musaansa johon hänellä itsellään on tekijänoikeudet, itse tekemäänsä (sävellys, sanat ja toteutus itse tehtyä) musaa saa mielestäni jakaa koska kaikki tekijänoikeudet on jakajalla silloin itsellään.
Jos lataat esim. download.netanttila.comista maksamiasi biisejä, se on laillista!
Jos lataat linux-jakelun tai jotain freeware, open source, shareware ohjelmaa, se on laillista. Jos taas lataat vaikka jonkun windowsin netistä, se on laitonta (poikkeus esim. kun Microsoft itse jakoi Win7 demo-versiota).
Myöskään vertaisverkot itsessään ei ole laittomia, perustuuhan mm. Skypekin vertaisverkkoon ja myös linux-jakeluita jaetaan osittain vertaisverkkojen kautta. Vain se mitä vertaisverkoissa tehdään, voi olla laillista, laitonta tai sitten sekä että.
Edes jonkun Windows-version lataaminen ei ole laitonta, ainakaan Suomessa. Sen käyttö voi olla.
Ihan tosi! Miten voit käyttää selaintasi, kun olet jo rikollinen?