Olen 58-vuotias, viimeiset 23 vuotta samalla työnantajalla ollut henkilö. Työni on henkisesti erittäin raskasta ja olen tällä hetkellä todella kyllästynyt ja väsynyt työhöni. Olen jopa harkinnut irtisanoutumista oma-aloitteisesti, koska minkäänlaiseen sairaslomaan väsymyksen vuoksi ei ole mahdollisuutta. Kuitenkin olen epätietoinen siitä, saanko minkäänlaista työttömyyskorvausta, jos itse irtisanoudun ilman ns. perusteltua syytä - 3 kk:n karenssista olen tietoinen, mutta jatkossa...Haluaisin jo siirtyä pikkuhiljaa pois työelämästä kokonaan, koska työurani on ollut todellakin henkisesti raskas ja stressaava.
Työssä uupunut
Onko kokemusta?
8299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko tosiaan vielä työelämässä? miksi? Haluatko tehdä koko elämäsi terveenä vain töitä? oletko ajatellut että jos vaikka sairastuisit vakavasti, miten sitte enää voit nauttia työn tuloksista elikkä ansaitusta eläkkeestä? Valtiolle kaikista paras vaihtoehto on kun koko ikänsä töitä tehnyt ja eläkettään itselleen maksanut kuoleekin ennenkuin eläkepäivät edes ovat alkaneet....mietippä vähän asioita ja ala suunnitella työpaikkasi luovuttamista nuoremmalle henkilölle.
Mielelläni luovuttaisin työpaikkani nuoremmille! Valitettavasti jopa 58-vuotiaana tarvitsee muutaman euron elääkseen varsinaisia eläkepäiviä odotellessa!
Vähän töitä ja paremmat tulot kuin työttömänä. http://www.tyoelake.fi/Page.aspx?Section=39112
Hyvä ajatus, mutta esimiehenä minulla ei ole mahdollisuutta osa-aikaeläkkeeseen, valitettavasti.
Jos kuulut työttömyyskassaan ja olet kuulunut siihen vähintään 10 kk, niin sinulla on oikeus ansiosidonnaiseen. Jos itse irtisanoudut, niin tulee 3 kk:n karenssi, niin kuin näytät tietävän. Sen jälkeen tulee viikon omavastuuaika ja sitten alkaa ansiosidonnainen juosta, ellei työkkäri onnistu järjestämään ylläriä.
Miteti kuitenkin kahdesti, ennen kuin työkkärin kyykytettäväksi lähdet. Riippuu hirveästi työkkäristä ja myös virkailijasta, miten työttömään suhtautuvat. Mutta ihan liian monessa työkkärissä työttömään suhtaudutaan tosi nuivasti muusta yhteiskunnasta puhumattakaan.
Toisaalta olen sitä mieltä, että olisi ihan paikallaan nuorten saada työtä ja vanhojen väistyä. Ikävä kyllä, päättäjät ovat eri mieltä ja siitä tullaan ennen pitkää maksamaan kova hinta. Ja jo nyt maksetaan.
Toinen vastaaja ehdottikin jo osa-aikaeläkettä. Se voisi olla hyvä ratkaisu. Ovat vain suunnittelemassa sitä, että osa-aikaeläkkeelle pääsisi vasta 60-vuotiaana. Onko tuo voimassa milloin, se selviää toisen vastaajan antamasta linkistä. Toisaalta jos työantaja suhtautuu osa-aikaeläkkeeseen nuivasti, niin eipä tuokaan onnistu.
Toinen vaihtoehto olisi vuorotteluvapaa. Tuohonkin tietysti työantajalla on sanansa sanottavana. Mutta tuo antaisi vuoden hengähdystauon ja joku työtön pääsisi vuodeksi työhön. Vuorotteluvapaasta tuolla: http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/06_julkaisut/05_esitteet/tme8009s_vuorotteluvapaa.pdf
Jos et kuulu työttömyyskassaan (liittojen jäsenet liitto vakuuttaa yhteydessään toimivassa työttömyyskassassa), niin sitten sinulla on oikeus peruspäivärahaan.
Ansiosidonnaisesta päivärahasta saat tietoa tuolta:
http://www.tyj.fi/default.asp?id=1
Peruspäivärahasta saat tietoa tuolta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/200701115156EH?OpenDocument
Vuorotteluvapaa on ollutkin minulla ykkösvaihtoehtona. Varmaa ei tietysti ole, miten työnantaja siihen suhtautuu.
hae sairaslomaa, kyllä sitä on pakko myöntää jos olo on selainen että olet mennyt seinään, saikun aikana voit siten miettiä enemmän, kokeile onnistuisiko vuorotteluvapaa. Ennen kuin itse sen huomaat sinun pallisi onkin siten täytetty ja työnantaja ehkä tarjoaa sinulle eroa. Näin pääset sitten helposi työttömäksi ja jos olet kassan jäsen pääset lisäpäiville ja saat varmaan aika hyvät korvaukset kunnes pääset eäkkeelle. Toinen mahis on neuvotella esimiehesi kanssa että haluat vähemmän vaativaa työtä ja päästa osa-aikaeläkkeelle.