Minulla on kohta puolivuotias sekarotuinen uros koira ja ongelmana on se, että koirani tekee tarpeensa sängylleni minun poissa ollessani. Käytän koiran aamulla ennen töihin lähtöäni ulkona, ja heti töistä tultuani. Koirani tekee aina ulkona tarpeensa. Miten voisin välttää tämän joka päiväisen ongelman? :)
Pissa ja kakka ongelma!!!!
toivoton koiranomist
9351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksi otit koiran joka joutuu olemaan koko pitkän päivän yksin???
Eikai meillä kellään normaalilla ihmisellä olisi koiraa jos se ei voisi olla yksin. Katsos ei kaikki voi ottaa koiraa töihin mukaansa ja jos meinaa elättää itsensä ja koiransa niin siä töissä on käytävä. Jos koirasta huolehtii, sen liikunnan ja aktivoinnin tarpeesta muuten niin ei se ole ongelmana. En väitä etteikö se olisi kivempi jos koiran ei tarvitsisi olla yksin, mutta tuhansilla ihmisillä on koira työpäivän yksin, eikä se silti tee tarpeitaan sänkyyn. Mutta koira pitää opettaa ja totuttaa olemaan yksin, sen pitää tietää että tulet takaisin, jotta vältettäisiin ongelmat mitä yksin jääminen voi tuottaa.
laita koira yhteen huoneeseen - mieluisaan huoneeseen - sillä ei saa olla vapaa pääsy koko huusholliin...huoneessa on oltava vesikuppi ja makuupaikka. Meillä koira on aina ulommaisessa eteisessä eikä pääsyä muihin huoneisiin. Eteinen on sopivan kokoinen (ei pelkkä tuulikaappi) ja on suuri totuus, että koira ei pasko pesäpaikkaansa....
sen makuuhuoneen oven kiinni????
se ei ratkaise ongelmaa MIKSI koira tekee tarpeensa sänkylle.. vai onko se kenties jonku mielestä normaalia? ei lääkitä oiretta vaan "sairautta"... Entä jos asuu yksiössä?
Asun tyttöystäväni kanssa yksiössä jossa ei ole erillistä huonetta johon koiran saisi laitettua! Ja sitä paitsi koira ei joudu olemaan pitkää päivää yksin, koska tyttöystäväni käy koulua ja koulupäivien mitat vaihtelevat, välillä on aikaisin kotona ja joskus myöhemmin. Minullakin on viikolla päiviä jolloin en ole töissä. Leikin koiran kanssa aina kotiin tultaessa ja käyn sen kanssa koirapuistossa. Vietän sen kanssa paljon aikaa. Koira saa aina huomiota ja tietää että siitä huolehditaan ja pidetään. Mutta en ymmärrä miksi se tekee tarpeensa aina sängylle????
koira pitää sinua palvelijanaan ja jos kerran et ole paikalla se paskoo"pesääsi"pistä koiralle aitaus jos ei kahta huonetta tai laita veskiin.ei koira tarvitse kuin neliön tai 2 riippuen koosta jos saa muuten tarpeekisi liikuntaa,
Koira varmasti viestii pahaa oloaan kun on yksin ja "kostaa" sen teidän omaan pesäpaikkaan.. Tämä vaan yksi toteamus :) Kokeilkaa laittaa jotain muovia sängy päälle ja vaikka keittiön tuolit ettei pääse hyppäämään. Jos hyppää siltikin, laittakaa tuolien päälle vielä jotain, vaikka päiväpeite..Tsemppiä! :)
Meillä on aina muovin sängyn päälle kun olemme poissa. Oleme yrittäneet laitta esim. sohvaa tai pöytää tien esteeksi, mutta koira vain jotenkin pääse siittäkin läpi. Tänään käänsimme sängyn kyljelleen seinää vasten, joten koira ei pytynyt tekemään tarpeitaan sängyllemme :) Eli paranemaan päin. Kiitos kaikille neuvoista, todella ystävällistä! Jos tulee vielä jotain ohjeita yms. mieleen niin kirjoitelkaa niitä tänne ihmeessä :)