Kestoista

Odotan nyt toista lastani ja olen suunnitellut etukäteen käyttäväni tällä kestovaippoja.
Esikoisella en käyttänyt siksi koska sattui olemaan kaiken laisia harhaluuloja kestoista ja nyt ne harhaluulot ja muut ennakkoluulot ovat tiessään kun olen perehtynyt asiaan tarkemmin.

Muutama kysymys kuitenkin:
1. Pesettekö vaipat käsin vai koneella?
2. Mitä pesuainetta käytätte vaippojen pesussa?
3. Käytättekö huuhteluainetta, vai kannattaako sitä edes käyttää?
4. Jos pesete koneella, niin mitä pesuohjelmaa käytätte?
7653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

1. Koneella, ei herranjestas hullukaan noita jaksaisi käsin pestä. Villakuoret olen pessyt käsipyykillä.

2. Erisan Color. Täyttää ehdot, eli vähän saippuaa, ei zeoliittia, ei valkaisuainetta.

3. Varsinaista huuhteluainetta EI saa käyttää vaippapyykissa, tukkii imuhuokoset. Minä käytän etikkaa, hillitsee hajuja ja pehmentää pyykkiä. On myös antibakteerinen.

4. 60 -asteen ekopesuohjelmaa. Vaipat pitäisi pestä väh. 60 asteessa jotta puhdistuvat kunnolla eikä jää pöpöt pyörimään.

Äänestä

1. Kone pesee, minulla on parempaakin tekemistä :)
2. Pesupähkinöitä, imut odottaa pesua teepuuöljyvedessä.
3. Minäkin käytän etikkaa, hajujen neutraloimisen ja pehmentämisen lisäksi kirkastaa värejä.
4. Pitkä 60 asteen ohjelma. Silloin tällöin tehopesen 90 asteessa ilman pesuaineita.

Äänestä
  • Mistäs noita pesupähkinöitä saa? Entäs teepuuöljyä?

    1. Koneella kans, ei niit sais kunnol puhtaaks käsin pesemäl
    2. vaihtelen pesuainetta, kunhan ei sisällä kauheesti saippuaa, ei zeoliittia eikä valkaisuainetta. Tällä hetkellä käytössä Pirkan color pesujauhe sekä ariel color nestemäinen. Joskus laitan hieman soodaa jauheen sekaan niin vie hajuja pois
    3. ei huuhtista, tota etikkaa olis tarkotus kokeilla
    4. 60 astees, toisinaan 90 astees

    Äänestä

1. Koneella tietysti :) Villahousujakin olen pessyt villaohjelmalla koneessa, mutta nehän eivät usein pesua tarvitse.
2. Ecover delicatea, nestemäistä Erisania tai pesupähkinöitä
3. En käytä, ei kannata. Etikkaa saatan joskus lorauttaa.
4. 60 asteen normaaliohjelma

Äänestä

1. Pesen AINA imut ja taskuvaipat käsin ensin (pissit pois haisemasta) sitten kuivatan, tai laitan imut veteen odottamaan pesua :)

2. Pesupähkinöitä (koska pyykki on myös pehmeää sen jälkeen)

3. en ole käyttänyt mitään, mutta etikkaa aion kokeilla :)

4. 60 astetta, lisähuuhtelulla aina (joskus 90 asteessa)

Äänestä

Voi olla ettet enää tarvitse vastauksia mutta kerron kuitenkin.

Pesen aamulla muut pyykit ja laitan käytetyt päivän mittaan suoraan (kakat huuhdon käsin) koneeseen ja illalla huuhdon viimeisellä huuhtelulla ja linkouksella ja laitan sankoon odottamaan.

Kun kerääntyy koneellinen
1. Aina koneella, käsin ei saa huuhdottua kunnolla.
2. Sitä mitä sattuu olemaan.
3. En käytä.
4. 60 puuvilla- tai vauvanpyykkiohjelma, silloin tällöin 90.

Jos pesen vajaan koneellisen, laitan sekaan lakana- ja pyyheliinapyykkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


irusa kirjoitti:

Odotan nyt toista lastani ja olen suunnitellut etukäteen käyttäväni tällä kestovaippoja.
Esikoisella en käyttänyt siksi koska sattui olemaan kaiken laisia harhaluuloja kestoista ja nyt ne harhaluulot ja muut ennakkoluulot ovat tiessään kun olen perehtynyt asiaan tarkemmin.

Muutama kysymys kuitenkin:
1. Pesettekö vaipat käsin vai koneella?
2. Mitä pesuainetta käytätte vaippojen pesussa?
3. Käytättekö huuhteluainetta, vai kannattaako sitä edes käyttää?
4. Jos pesete koneella, niin mitä pesuohjelmaa käytätte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu