Olisi pian muutto edessä ja päivä päivältä alkaa toi 140 litranen vesiallas tuntua suuremmalta ja suuremmalta kysymysmerkiltä. Kovin pitkää matkaa ei onneks muuteta. Onko kokemuksia tai neuvoja tai vinkkejä mitä kannattaa tehdä tai mitä jättää tekemättä.
Kiitti etukäteen ja kertokaa ihmeessä, mitä ongelmia ja ratkaisuja on ollu. Itsestäänselvyydetkin auttaa, en oo koskaan ennen tehny muuttoa kalojen kans ja haluaisin, et ne selviäisi hengissä.
Kiitti etukäteen ja kertokaa ihmeessä, mitä ongelmia ja ratkaisuja on ollu. Itsestäänselvyydetkin auttaa, en oo koskaan ennen tehny muuttoa kalojen kans ja haluaisin, et ne selviäisi hengissä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minä toin kalat 25 litran kanisterissa 300 km päästä muutossa. Viimeisenä operaationa ennen lähtöä pitää akvaariosta ottaa kanistereihin riittävästi vettä akvaariosta ja kalat. Ne sietävät olla kanisterissa muutaman tunnin hyvin. Sitä vettähän pitää olla riittävästi uudelleen asuttamiseen, koska uutta vettä ei saa paljon lisätä kerralla.
Lähes tyhjä akvaario hiekkoineen ja kasveineen on siirrettävissä kantamalla helposti.
Vettä ei tarvitse raahata mukana, muuta kuin sen verran mitä kalat tarvitsevat ämpärissä tai millä niitä sitten kuljetatkin.
140 litraa ei kuitenkaan ole mikään mahdottoman kokoinen laitos. Jätä hiekat kuljetuksen ajaksi akvaarion pohjalle, siellä ne terveelliset bakteerit on, samoin kuin suodattimessa (suodattimesta riippuen). Vanhaa vettä ei siis tosiaankaan tarvitse raahata mukana.