Korokerengas valurautakaivoon?

taneli

hep,
Olemme tekemässä kylppäriremonttia 50-luvun taloon,jossa on valurautainen lattiakaivo. Lattiaa joutuu piikkaamaan valamaan ja samalla joudumme laittamaan uuden korokerenkaan. Mutta miten muovisen (esim Uponor) korokerenkaan saa tiiviisti istutettua valurautaiseen kaivoon? Vai saako mitenkään? Koko kaivon vaihtaminen ei ole mielessä. Asiallisista vastauksista kiitollinen.

6

6352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp

      Kukaan ammattimieheksi itseään kutsuva ei mene sellaista tekemään. Pitävää liitosta ei helposti saa ja viritys on lievästi sanoen epävirallinen.

      Ei se koko kaivon vaihto niin kumma homma ole, varsinkaan jos lattiaa piikataan muutenkin. Valurautaputki vain poikki ja kaupasta osat millä pystyy siitä jatkamaan muovilla. Uusi kaivo ja siihen kuuluva korokerengas.

      Tietysti jos mahdollinen kaivon ja korokerenkaan liitoksen vuotaminen ei käytännössä haittaa, eli vesi katoaa perustuksiin, niin voithan omalla vastuullasi sitäkin harkita. Minä en kyllä laittas, enkä usko että nykyisin enää kovin moni muukaan.

      • Kake

        Herää seuraavaksi kysymys miten muoviputken saa liitettyä tiiviisti valurauta viemäriin.


    • Putkialan tunteva

      Ehdottomasti kaivo vaihtoon.Jos on mahdollista
      passaile uusi kaivo ilman korokerengasta
      muoviosilla.Käytä ammattimiestä muuten teet
      sutta

      • junnu

        löytyy pohjasta liitettävä malli , ei tarvii korokerenkaita .


      • Puti
        junnu kirjoitti:

        löytyy pohjasta liitettävä malli , ei tarvii korokerenkaita .

        Oletko tarkastellut, että jatkuuko viemäriputki kaivon jälkeen valurautaisena vai betoniputkella. Itsellä kävi niin, että viemärit olivat betonia ja puoliksi tukossa ja niinhän siinä kävi, että lattioita auki ja muovista tilalle. Valurautaisen kaivon ja muovisen korokerenkaan liitos on kaikkea muuta kuin luotettava. Rautakaivon huullos on niin matala, että liitos vuotaa pienestäkin raosta eikä tunnu pitävän vaikka liimailisi minkälaisilla liimatiivistemassoilla.


    • eristyskouluttaja

      jos mahdollista, vaihda kaivo. Ainuttakaan testattua liitosta valurauta / muovi ei löydy. Esim. Kiillon sivuilta löytyy jonkinminen ohje ko. hommaan, mutta lopputulos on aina sanoisin "herran hallussa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe