ELi minä olen aikonut opiskella opettajaksi. Tarkemmin sanottuna ala-asteen luokanopettajaksi, ajattelin opettaa kaikkia muita aineita paitsi kieliä, taideaineita ja liikuntaa.
Olen nyt yhdeksännellä, ja sen loputtua menen lukioon.
Millaisia arvosanoja opettajaksi haluavalla pitäisi olla?
Mitkä ovat keskiarvorajat kasvatustieteen kouluihin?
Missä aineissa tulisi pärjätä edes kohtalaisesti?
Millaisa arvosanoja teillä oli, kun haitte opettajankoulutukseen?
Kiitoksia todella paljon niille, jotka jaksavat vastata näihin kysymyksiin. Kertokaa ihmeessä lisää tietoa tuosta opettajaksi kouluttautumisesta: kaikista tiedoista on apua minulle :D (nimittäin en ole vielä ihan varma tuosta opettaja-hommasta..)
Opettajaksi kouluttautuminen... KYSYMYKSIÄ OPETTAJILLE!
3
891
Vastaukset
- dsadfsdfe
En tiedä, mutta jos et osaa pitää metelöivää kakaralumaa kurissa, niin unohda koko juttu. Surkea kuri antaa kiusaamisen rehottaa ja muutenkin sellaisessa koulussa on kaikilla tosi ikävää.
- opena viihtyvä
http://www.sool.fi/okopa/luok.html
Sivun alalaidassa on linkki ammattinettiin. Kirjoita hakuruutuun luokanopettaja.
Luokanopettaja ei voi aina itse valita, mitä aineita opettaa. Pienessä koulussa voi joutua opettamaan kaikkea.
Luokanopettajakoulutukseen näyttää pääsevän noin 10 % pyrkijöistä Täältä näkyy miten pisteet muodostuu http://www.uta.fi/opiskelijaksi/perusteet/ktdk/luok.html . Käy keskustelemassa oman oposi kanssa.Hän kertoo lisää yksityiskohdista. - äitinä nähnyt
Muista, että opettaja ei saa nolata, ei halveksia, ei olettaa kaikkien pystyvän samaan, ei sulkea silmiään ongelmilta. Sinun pitäisi pystyä olemaan aikuinen, kannustava, turvallinen, luotettava, oikeudenmukainen. Ne ovat tärkeitä asioita, kun olet pienen ihmisen tärkeä ihminen. Jos petät luottamuksen, sitä et saa korjattua, jos nolaat, hän saattaa särkyä, jos et nää hänen hätäänsä, saatat vaikuttaa hänen tulevaisuuteensa. Mieti tarkkaan myös näitä asioita opettajan työssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854970- 962953
- 432846
- 1992402
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj292050- 1331969
- 1781570
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161501Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51379- 171315